Haberler

07 Nisan 2023

TİKA’dan Kamerun’da Kümes Hayvanı Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kamerun’da faaliyet gösteren ve kadınlar yararına yaptığı çalışmalar ile bilinen Lekie Kadın Dayanışma Derneği bünyesinde tavuk üretim tesisi kurulmasına destek verdi.

Elig-Mfomo ilçesine bağlı yaklaşık 50 ailenin yaşadığı Endama I köyünde 260 metrekare alanda kurulan tesise ilk aşamada üretimi başlatmak amacıyla iki bin kümes hayvanı temin edildi. Daha sonra hem üretim aşamalarında kullanılmak üzere hem de köy halkının içme suyu ihtiyacını karşılamak adına tesis yakınında su kuyusu açıldı.

Halkın, mısır ve manyok üretimi ile geçimini sürdürdüğü köyde, üretilen mısır aynı zamanda tavuk yemi olarak da kullanılıyor. Tavuk dışkısından ise gübre olarak istifade ediliyor. Köyde bolca bulunan hammadde dikkate alınarak tesise manyok ezme makinası temin edildi. Böylece köyde ekilen manyokun işlenip ürün haline dönüştürtülmesi ve ardından satılarak gelir elde edilmesi amaçlanıyor.

Lekie Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Atoah Abene, dernek üyelerinin tavuk yetiştiriciliği eğitimi almalarına rağmen bugüne kadar finansman yetersizliği nedeniyle bu tasarılarını hayata geçiremediklerini, TİKA desteği sayesinde hayata geçen bu tesis için minnettar olduklarını belirtti.

Proje ile köydeki ticari hareketlilik ve çevre köylerle olan etkileşimin artacağı hedefleniyor.

Sonraki Haber

Tacikistan’da Seracılığa TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’da tarım alanında çalışmalar yürüten tek üniversite olan Ziraat Üniversitesi yerleşkesinde “Eğitim ve Üretim Serası” kuruldu. Tacikistan'ın yüz ölçümünün %93'ünü dağlar oluşturmakta olup ülkenin sadece %7'lik kısmı...