Haberler

07 Nisan 2023

Tacikistan’da Seracılığa TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’da tarım alanında çalışmalar yürüten tek üniversite olan Ziraat Üniversitesi yerleşkesinde “Eğitim ve Üretim Serası” kuruldu.

Tacikistan'ın yüz ölçümünün %93'ünü dağlar oluşturmakta olup ülkenin sadece %7'lik kısmı tarımsal faaliyete elverişlidir. Bu doğrultuda Tacikistan'daki tarım sektörünü desteklemek ve sınırlı tarım arazisinde üretim yapabilmek için Ziraat Üniversitesi bünyesinde 450 metrekare alanda modern bir eğitim serası kuruldu.

Türkiye’den Tacikistan’a giden eğitmenler tarafından yetiştiricilik ve seracılık hakkında bir hafta süren eğitim programı gerçekleştirildi. Eğitimin ardından seranın ilk fideleri dikildi. Projeyle üniversitedeki öğrencilerin mesleki bilgi ve deneyimlerinin arttırılması, uygulamalı eğitimlerinin desteklenmesi, sahada tecrübe edinmelerinin sağlanması ve üniversitenin ziraat alanındaki eğitim ve bilimsel çalışmalarına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Tacikistan’da özellikle seracılığının geliştirilmesi amacıyla hazırlanmış olan stratejik planda, 2030 yılına kadar 30.000 hektar sera kurulumu hedefleniyor. Ülkenin stratejisine katkıda bulunan projeler üreten TİKA, gelecek yıllarda büyük gelişme göstermesi öngörülen sektörün ihtiyaç duyacağı insan gücünün yetişmesine destek sağlıyor.

Sonraki Haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Üsküp’te Sultan Murat Camisi'nin Açılışına Katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) restore ettiği Sultan Murat Camisi'nin açılışını yaptı. Cuma namazı öncesi düzenlenen açılış töreninde konuşan Ersoy, ortak tarih...