Haberler

02 Haziran 2017

TİKA’dan Iraklı Türkmenlere İnsani Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ta DEAŞ'ın saldırıları nedeniyle yerlerinden edilen Musul ve Telaferli Türkmenlere gıda yardımında bulunuldu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, beraberindeki heyetle Irak'ın Necef kentine geldi. Necef'e bağlı Kufe Mescidi'nde cuma namazı kılan Çam, daha sonra burada TİKA tarafından klimaları ve halıları yenilenen Hazreti Ali'ye ait ev ile türbeleri ziyaret etti. Ziyareti sırsında Çam'a Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da eşlik etti.

Irak'ta terör örgütü DEAŞ tarafından yerlerinden edilen Türkmen ailelere gıda yardımda bulundu. TİKA, bölgedeki çatışmalar nedeniyle Musul ve ona bağlı Telafer'deki evlerini terk edip ülkenin güneyindeki Kerbela'ya yerleşen 500 Türkmen aileye gıda kolisi ve çocuklara oyuncak dağıttı. Yardım dağıtım organizasyonuna TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da katıldı.

TİKA Başkanı Dr. Çam ve Yıldız, yardım dağıtımı sonrası Kerbela Valisi Akil Turayhi ile valilik binasında bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede TİKA tarafından Kerbela’da tarımdan turizme gerçekleştirilmesi planlanan projeler ele alındı. Musul ve Telafer'deki yüzlerce Türkmen, DEAŞ saldırıları nedeniyle evlerini terk ederek iç göçmen durumuna düşmüştü. Türkmenler, başkent Bağdat'ın yanı sıra Necef, Kerbela, Babil gibi güney kentlere sığınmıştı.

Sonraki Haber

Bangladeş’te Engellilere Ekipman ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’te Barguna İlindeki Engellilere Destek Projesi kapsamında yardıma muhtaç ve engelli bireylerin toplumsal yaşama katılmalarını kolaylaştıracak ekipmanlar dağıttı. En az gelişmiş ülkeler kategorisinde bulunan Bangladeş’te halkın büyük bir çoğunluğunun...