Haberler

02 Temmuz 2020

TİKA’dan Hayvan Yemi Bitkisi Yetiştiriciliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Moğolistan Tarım Üniversitesi Hayvancılık ve Biyoteknoloji Fakültesi Dekanlığı işbirliğinde gerçekleşen “Hayvan Yemi Bitkisi Yetiştiriciliğine Destek” projesi kapsamında toplam 10 hektar alana Türkiye’den temin edilen yonca (Medicago sativa) tohumu ve ekipmanlar temin edilerek ekim alanları oluşturuldu.

Moğolistan’da çetin kış iklimi ve yaklaşık seksen milyon hayvan bulunması sebebiyle hayvancılık sektörü ülke ekonomisi için en önemlidir. Küresel ısınma nedeniyle Moğolistan’da hava sıcaklığının +2.74 derece artması yaz aylarında kuraklık ve hayvan yeminin yetersizliği gibi bir takım sorunlara yol açarak ülkenin ekonomik altyapısı ve hayvan sahiplerinin hayatını zorlaştırıyordu.

Türkiye’nin hayvancılık ve yem yetiştiriciliği alanındaki tecrübesini Moğolistan’a aktarmak amacıyla ilk kez 2017 yılında başlatılan proje, Türk tarım uzmanlarının Moğolistan toprak yapısı ve iklim koşullarını inceleyerek hazırladığı fizibilite raporu doğrultusunda Moğolistan’ın farklı yerlerde 3 yıldır devam eden deneme ekimi sonucunda ortaya çıkan olumlu sonucu temelinde gerçekleştiriliyor.  

Töv Vilayeti’nin Altanbulag ve Bornuur ilçelerinde sulamalı ve kuru tarım olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilen proje kapsamında Moğolistan Tarım Üniversitesi Hayvancılık ve Biyoteknoloji Fakültesi’ne bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere laboratuvar ekipmanlarının yanısıra 10 hektar deneme alanları çitle çevrilerek sulama sistemi, motopomp, yem bitkisi presleme makinesi, sırt pülvazatörü temin edildi. Ayrıca, Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden yerli sertifikalı yonca tohumu desteği sağlandı.

Moğolistan Tarım Üniversitesi Hayvancılık ve Biyoteknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Gürbazar Damdinsüren: “Türkiye’nin ve TİKA’nın desteğiyle 3 yıldır Moğolistan iklim şartlarına uygun yem bitkisi türü oluşturmaya çalışıyoruz. Yıllardır devam eden deneme ekimi ve bilimsel çalışmalar sonucunda olumlu sonuçlar elde ettik. Bugün de projenin bir sonraki aşamasını başlatıyoruz. Proje ile  Moğolistan’da protein oranı yüksek ve ülke iklim şartlarına uygun yonca türü yetiştirilerek çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda yem temini oluşturulacaktır. Bu alanındaki tecrübelerini paylaşan Türkiye’ye ve her türlü destekte bulunan TİKA’ya şükranlarımı sunarım” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Botsvana’ya Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Botsvana’nın başkenti Gaboron’da Kovid-19 ile mücadele amacıyla 1.000 aileye gıda paketi dağıttı. Botsvana’da ofisi bulunmayan TİKA, bu coğrafyaya ulaşarak salgından etkilenen ailelere yardım elini uzattı. Gaboron Büyükşehir Belediyesi,...