Haberler

03 Temmuz 2020

TİKA’dan Botsvana’ya Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Botsvana’nın başkenti Gaboron’da Kovid-19 ile mücadele amacıyla 1.000 aileye gıda paketi dağıttı.

Botsvana’da ofisi bulunmayan TİKA, bu coğrafyaya ulaşarak salgından etkilenen ailelere yardım elini uzattı. Gaboron Büyükşehir Belediyesi, Botsvana Yerel Yönetimler,  Kırsal Kalkınma Bakanlığı ve Botsvana Müslüman Birliği ile işbirliği yapılarak Gaboron’a bağlı Naledi Mahallesi ve Rasesa köyünde ihtiyaç sahibi 1.000 aileye ulaşıldı.

Bu yardımların salgınla mücadelede oldukça etkili olduğunu ifade eden Botsvana Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı yetkilileri, TİKA ve T.C. Gaboron Büyükelçiliği’ne olan takdirlerini yayınladığı teşekkür mektubuyla ifade etti.

Teslim törenine T.C. Gaboron Büyükelçisi Meltem Büyükkarakaş, Botsvana Cumhurbaşkanı Yardımcısı Slumber Tsogwane ve çok sayıda yetkili katıldı.

Törende konuşma yapan Büyükelçi Büyükkarakaş “İçinde pirinç şeker, süt gibi temel gıda maddelerinin bulunduğu toplamda 27 tondan oluşan gıda paketleri Kovid-19 salgınından etkilenen ve yardıma ihtiyacı olan 1.000 aileye dağıtılmak üzere Gaboron Devleti’ne teslim edildiğini” dile getirdi.

Büyükkarakaş “Kovid-19 salgını küresel bir salgındır ve bu salgınla savaşmak için küresel bir mücadele gereklidir. Bu yüzden tüm dünyada ihtiyacı olan insanlara uzanan yardım ellerinin artırılması gereklidir” dedi.

Ayrıca Büyükkarakaş Botsvana’nın Kovid-19 salgınına karşı aldığı kapsamlı sosyal ve ekonomik önlemler ve yardım programlarını takdirle karşıladığını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’daki Mülteci Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'nın desteği ile Namibya Osire Mülteci Kampı’nda yaşayan 1.000 çocuk, ilk defa oyun parkına ve spor malzemelerine kavuştu. Kamp koşullarındaki kısıtlı sosyal aktiviteler ve yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle zor...