Haberler

17 Temmuz 2018

TİKA’dan Güney Sudan’a Hayvancılık ve Su Ürünleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile Güney Sudan’a hayvancılık ve su ürünleri alanında teknik ziyaret gerçekleştirildi. 

Güney Sudan Cumhuriyeti Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı sorumluluk alanındaki politikaların geliştirilmesi için TİKA ile işbirliği içinde Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan 2 uzman başkent Juba’ya teknik ziyaret gerçekleştirdi.

Uzun süre yaşanan iç savaştan sonra 2011 yılında bağımsızlığına kavuşan Güney Sudan 32 eyaletten oluşuyor. 12 milyona yakın nüfusunun %70-80’inin hayvancılıkla geçindiği Güney Sudan’da uzun süren savaş ve çatışmalar neticesinde altyapı, enerji, su gibi temel ihtiyaçlarda önemli ölçüde eksiklikler ortaya çıktı.

Güney Sudan’da Bakanlık yapılandırılması, hayvancılık ve hayvan-sağlığı politikalarının geliştirilmesi, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği alanında ülkenin durumunun tespit edilmesine yönelik gerçekleştirilen teknik ziyaretin ardından, TİKA vasıtasıyla gerçekleştirilebilecek kalkınma yardımları ve muhtemel projeler belirlenerek uygulama imkânları görüşüldü. Ayrıca, kalkınma programları, hayvancılık ve balıkçılık alanında ülke stratejik plan ve uygulama matrislerinin oluşturulması, kanun ve yasal mevzuatın ele alınması gibi konularda muhtemel işbirliği imkânları da değerlendirildi.

Uzmanların saha çalışmaları kapsamında Nikodo Süt Toplama Merkezi, Rajaf Hayvancılık Araştırma Merkezi, özel sektöre ait bir çiftlik, mezbaha ve veteriner klinik ziyaretleri gerçekleştirildi. Güney Sudan’ın hayvan nüfusuna göre verim kapasitelerinin çok düşük olduğu bunun yanı sıra hayvanlarda bulaşıcı hastalıkların çok yaygın olduğu yetkilerle paylaşıldı.

Ziyaretlerin son gününde ise hayvancılık ve balıkçılık alanındaki mevcut durum ve geleceğe yönelik muhtemel projelerin tartışıldığı geniş katılımlı bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Duku, TC Juba Büyükelçisi Hasan Sevilir Aşan, TİKA Juba Koordinatörü Yahya Acu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Uzmanları Dr. Kenan Baran Polat ve Binnur Ceylan, bütün bakanlıklardan temsilciler, sektör temsilcileri, uluslararası donör kuruluşlar ve FAO temsilcileri katıldı.

Türkiye ve Güney Sudan ilgili Tarım Bakanlıkları arasında, ilişkilere yasal çerçeve oluşturacak ikili Tarımsal İşbirliği Anlaşması tesis edilmesi hususunda mutabakat sağlandı. Yasal çerçeve ile birlikte ilişkilerin hızlanacağı, TİKA tarafından gerçekleştirilecek projelere bir an önce başlanacağı vurgulandı. Öncelikle Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı’nın işlerlik kazanabilmesini teminen Türkiye modelinin örnek alınacağı ve bu alanda Güney Sudanlı uzmanlara eğitim verileceği, yaygın hayvan hastalıkları ile mücadelede Türkiye’nin geniş çaplı tecrübe ve alt yapı birikiminin Güney Sudan’a aktarılacağı belirtildi.

 

Sonraki Haber

15 Temmuz Arnavutluk’ta Anıldı

15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tiran’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle anma etkinlikleri düzenledi. 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain ve kanlı...