Haberler

27 Ağustos 2021

TİKA’dan Gineli Çiftçilere Destek

TİKA ve Gine Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Coyah, Dubreka ve Kindia bölgelerinde toplam 15 hektar arazide 75 ton mısır hasat edildi.

Toplamda 120 ailenin faydalandığı proje kapsamında TİKA tarafından çiftçilere basit tarım aletleri, tohum, gübre ve zirai ilaçlar tedarik edildi. Gine bakanlık teknik ekibi ise eğitim ve tüm sürecin denetim aşamalarını yürüttü. Gine piyasasında kilogram fiyatının 2 dolardan satıldığı mısırdan 75 ton hasat elde edildi.

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Fode Sory Bangoura “ Biz çiftçiler kilogram fiyatını 7500 GNF den satıyoruz bu rakam başkent Konakri piyasasında 20000 GNF’ye yükseliyor. Mısırın satışından gelir elde ettiğimiz gibi hem gıda ihtiyacımız hem de hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Çiftçiler için katma değeri yüksek bir ürün ve TİKA’ya desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz. TİKA’nın daha fazla destek vereceğine güveniyoruz.”

Sonraki Haber

TİKA'dan, Kolombiya'da Yerlilerin Kültürel Mirasının Korunmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya Kültür Bakanlığı işbirliğinde, Kolombiya Ulusal Yerli Örgütüne (ONIC) yerlilerin kültür, dil ve gelenek miraslarının korunması ve görünür hale getirilmesi amacıyla ses ve görüntü arşivi oluşturmada kullanılacak teçhizat desteğinde bulundu....