Haberler

03 Ocak 2016

TİKA’dan Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Afrika’da 2 yıl önce başlayan tarihin en büyük ebola salgını ile mücadele kapsamında Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Gine Bissau’da gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA tarafından Batı Afrika’da 2 yıl önce başlayan tarihin en büyük ebola salgını ile mücadele kapsamında Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na malzeme desteğinde bulunuldu.

2013 yılının Aralık ayında Batı Afrika’da yayılan ve Liberya ile Sierra Leone’de felaket derecesinde sonuçlara ulaşan salgın kapsamında resmi verilere göre geçen 2 yılda 28.638 kişi hastalığa yakalanırken 11.315 kişi hayatını kaybetti.

Özellikle komşu Gine’de 2.536 kişinin öldüğü ve salgının hala tam anlamıyla kontrol altına alınamadığı bölgede Gine-Bissau’nun salgından etkilenmemesine yönelik çalışmalar önem arz ediyor.

Bu kapsamda, aralarında maskeden çizmeye, termometreden ilaçlama makinesinde kadar 17 kalem malzeme Sağlık Bakanı Valentina Mendes, T.C. Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı ve TİKA yetkililerinin katılımı ile başkent Bissau’da yer alan tek devlet hastanesi olan Simao Mendes Hastanesi’nde düzenlenen bir törenle yetkililere teslim edildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nce yapılan açıklamada salgından bugüne kadar en ciddi şekilde etkilenen Liberya’da geçtiğimiz ay 3 kişide ebola virüsüne rastlandığı bildirildi. Gine Bissau Sağlık Bakanlığı yetkilileri desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular. 

Sonraki Haber

TİKA Etiyopya'da Kuraklıktan Etkilenen 120 Aileye Acil İnsani Yardımda Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kuraklıktan etkilenen Etiyopya'nın doğusunda yer alan Somali sınırındaki Ogaden Eyaleti’ndeki 120 aileye insani yardımda bulunuldu. Haziran ve Ekim aylarında kış mevsiminin yaşandığı Etiyopya’da kırsal bölgelerde yaşayan halk, oluşturdukları...