Haberler

18 Nisan 2022

TİKA’dan Gambiyalı Kadın ve Genç Girişimcilere Destek

Gambiya’da 26 Şubat – 27 Mart 2022 tarihleri arasında 15’incisi düzenlenen Uluslararası Ticaret Fuarına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) nın desteklediği kadın ve genç girişimcilerde katılım sağladı.

Gambiya Ticaret Fuarı, işletmelerin mallarını ve hizmetlerini halka tanıtmaları ve bağlantı oluşturmaları için Gambiya'da düzenlenen en önemli ticari fuar etkinliği konumunda. Girişimciler ve diğer işletmeler, tarım ürünleri ve diğer doğal ürünler, bitkisel ilaçlar, giysiler ve diğer çeşitli mal ve hizmetlerini sergiliyor.

Bu fuara Gambiya’da üretim yapan; yeni işlerini kuran 20 kadın ve genç girişimcinin yanı sıra Gambiya El Sanatları Marketleri Federasyonu, Gambiya Arıcılar Birliği ve 2021 yılında TİKA’nın mesleki eğitim için gerekli araç ve gereçlerini temin ettiği Crab Island Mesleki ve Teknik Merkezi’nin terzilik bölümünün katılımı sağlandı.

Gambiya Ticaret Fuarı’nı ziyaret eden Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Isatou Touray, TİKA’nın destek olduğu stantların açılışını Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek ile birlikte yaptı.  Kurdele kesimi öncesi kısa bir konuşma yapan Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Isatou Touray; Türkiye’nin sanayi tecrübesinden faydalanmak istediklerini, TİKA’nın Gambiya’daki faaliyetlerinden büyük memnuniyet duyduğunu özellikle Crab Island Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezine desteğinden dolayı müteşekkir olduğunu belirtti. Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek de böyle bir fırsatı Gambiya’lı kadın ve genç girişimcilere sunduğu için TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Gambiya’da Kadın ve Genç Girişimcileri desteklemeyi sürdürmeyi planlıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan’da Ramazan Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Tiflis Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ve Gürcistan Müslümanlar İdaresi işbirliğinde Marneuli’de 250 kişiye iftar yemeği verildi. TİKA’nın desteğiyle Marneuli Camii’nde yaptırılan çok amaçlı salonda düzenlenen iftar programına...