Haberler

20 Aralık 2023

TİKA’dan Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumuna Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gambiya’nın en eski kamu yayın kurumu olan Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumuna ekipman desteği sağlandı.

Sağlanan destek kapsamında kanala, operasyonel verimliliği ve canlı yayın kapasitesini artırmak amacıyla yüksek kaliteli canlı yayın video aktarıcılar, kablosuz video aktarım sistemleri, video dönüştürücüler, kablosuz mikrofon sistemleri, çok yönlü mikrofonlar ve diğer canlı yayın aksesuarları temin edildi.

Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumu yerel dilde ve İngilizce olarak ülke genelinde yayın yapıyor. TİKA tarafından sağlanan yeni nesil cihazlar ile kanalın hem kurum içindeki stüdyolarda hem de sahada canlı yayın yapabilme kapasitesi arttırılarak, kurumun teknik modernizasyonuna katkı sağlandı. 

Düzenlenen teslim töreni, T.C. Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek, Gambiya Enformasyon  Bakanı Lamin Jammeh, Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumu Genel Müdürü Abdolei Sey,  TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, kurum yetkilileri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

T.C. Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek açılışta yaptığı konuşmada, önümüzdeki aylarda Gambiya’nın ev sahipliğinde yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesinin dünyaya duyurulması konusunda Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumu (GRTS)’e önemli bir sorumluluk düşeceğini belirterek, bu süreçte TİKA tarafından sağlanan ekipman desteği ile Gambiya’nın dünya kamuoyu önündeki görünürlüğüne katkı sağlanacağını ifade etti.

Gambiya Enformasyon Bakanı Lamin Jammeh de, sağlanan desteğin GRTS’in teknik altyapısının ve canlı yayın kapasitesinin artırılmasına katkı sağladığını belirterek, Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya destekleri için teşekkürlerini iletti.

Banjul Program Koordinatörü Şule Bayar ise, TİKA tarafından temin edilen gelişmiş yayın ekipmanları ve aksesuarları ile ülke genelinde Gambiya halkı için daha fazla bilgi, eğlence, eğitim içerikli yayınlar yapılmasına olanak sağlanacağına inandığını ifade etti.

Proje, Gambiya'nın Mayıs 2024’te İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesine ev sahipliği yapması öncesinde Gambiya Radyo ve Televizyon Kurumu’nun ses ve görüntü sistemlerini yükseltmek ve dolayısıyla canlı yayın verimliliğini artırmak amacıyla başlatılmıştı.

Sonraki Haber

TİKA, Senegal'deki Yaşlıların ve Engellilerin Hayatını Kolaylaştırıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Servir Le Senegal Vakfı ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında, Senegal'de yaşlılar ve engelliler için 300 adet yürüteci ihtiyaç sahiplerine teslim etti. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’ın eşi Marieme Faye...