Haberler

20 Kasım 2023

TİKA’dan Gabon’da Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gabon'da kakao ve muz yetiştiren kooperatife tarım ekipmanı desteği sağlandı.

Birinci safhası 2022 yılında gerçekleştirilen proje çerçevesinde Gabon’un Estuaire eyaletine bağlı Andem köyünde düzenlenen törende, 30 hektarlık alanda muz ve kakao tarımı yapan kooperatife yeni alanların tarıma açılması ve verimliliğin artırılması amacıyla çeşitli makine ve tarım aletleri temin edildi.

Törene Türkiye’nin Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız, Gabon Dışişleri Bakanlığı Teknik İşbirliği Daire Başkanı Estelle Moundounga, TİKA Yaounde Koordinatörü Burak Özden, büyükelçilik yetkilileri ve kooperatif üyeleri katıldı.

Törende konuşan Büyükelçi Kaygısız, Afrika’da gerçekleştirdiği projelerle Türkiye'nin insani diplomasisinin en önemli aktörlerinden olan TİKA’nın, geçen sene birinci safhası gerçekleşen projesinin bu yıl ikinci safhasının hayata geçirilmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, Türkiye ve Gabon arasındaki kalkınma iş birliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Kooperatif Başkanı Koumba Mounguengui ise TİKA’nın desteği sayesinde muz ve kakao üretimlerine devam edebildiklerini, yeni alanların tarıma açılmasıyla üretim miktarında ve kooperatif gelirlerinde kayda değer bir artış beklediklerini dile getirdi.

Proje kapsamında yeni alanların tarıma açılması amacıyla motorlu tırpan, toprağın işlenmesinde kullanılmak üzere burgu ve çapa makineleri ile sulama malzemeleri başta olmak üzere 15 kalem ürün Gabon’da faaliyet gösteren kooperatife teslim edildi.

Verilen destek ile 15 hektarlık bir alanın daha muz ve kakao tarımına açılması ve ayrıca muz üretiminde yüzde 25, kakao üretiminde ise yüzde 20 oranında bir artış olması bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’da Kadınlara Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Belh vilayetinde engelli kadınlara yönelik düzenlenen biçki-dikiş ve nakış kurslarına malzeme desteğinde bulundu. Düzenlenen ekipman teslim törenine, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, T.C. Mezar-ı Şerif...