Haberler

19 Ekim 2016

TİKA’dan Filistinli Bedevilere Güneş Enerjisi Sistemi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Filistin'in Beytüllahim kentinin kırsalında bedevilerin yaşadığı 6 ayrı yerleşim bölgesine güneş enerjisi sistemleri kuruldu. Sistemler ile sağlanacak elektrik enerjisinin temel geçim kaynakları hayvancılık olan bedevilerin nitelikli süt ürünleri üretimine katkı sağlaması bekleniyor. 

Beytüllahim kırsalında yaşayan çiftçi ve bedevi ailelere doğrudan hizmet sunmayı amaçlayan Filistin Samed Derneği’nden gelen destek talebi doğrultusunda TİKA 350 kişiden oluşan ihtiyaç sahibi 22 bedevi aile için güneş enerjisi sistemi kurdu.

Proje sayesinde, başkaca bir bedel ödemeye ihtiyaç kalmaksızın 8 kilovatlık elektrik enerjisi  üretilecek. Böylece su pompaları çalıştırılarak Ebu Zeytun bölgesindeki su deposundan 500 kişiye su ulaştırmak da mümkün hale getirilecek. Suyun bölgeye ulaştırılması ile projeden yararlanan insan sayısı da 850 kişiye ulaşacak.

Filistin genelinde doğrudan insan hayatına etki eden projeler gerçekleştirdiklerini vurgulayan TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz, "Bedevi topluluklara güneş enerjisinden elektrik temini sayesinde TİKA'nın doğrudan insan hayatına temas eden projelerine bir yenisi daha eklendi. Böylece modern yaşamın ve teknolojinin en uzağında yaşadıkları düşünülen bedevi topluluklarının günümüz teknolojisinin en yenilikçi ürünlerinden biri olan güneş enerjisi sistemlerinden faydalanmasını sağladık." dedi.

Korkmaz ayrıca, "Türk halkının ve TİKA Başkanlığının da insan hayatının daha müreffeh ve özgür bir biçimde sürdürülebilmesine vermiş olduğu önem, insanlar arası ayrım gözetmeksizin bir kez daha vurgulanmış oldu." diye konuştu. Bulundukları arazilerin doğal koruyucusu olan ve bu bölgelerin işgal edilerek bir Yahudi yerleşim bölgesine dönüşmesine karşı koyan bedevi toplulukların hayatı bu projeyle daha da kolaylaşacak. Bedeviler, temel geçim kaynakları olan hayvancılık ve buna bağlı olarak gelişen süt ve süt ürünlerinin modern yayık cihazları aracılığıyla yerinde ve daha nitelikli olarak işlenebilmesi imkanına kavuşacak.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan Andhoy’da Meslek Edindirme Kursları Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Faryab Vilayeti Andhoy İlçesinde 125 kursiyerin eğitim alacağı Kuaförlük, Halı Dokumacılık, Dikiş – Nakış ve Türkçe kursları başlatıldı. TİKA, Afganistan’da mesleki eğitim projelerine...