Haberler

20 Ekim 2016

TİKA Afganistan Andhoy’da Meslek Edindirme Kursları Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Faryab Vilayeti Andhoy İlçesinde 125 kursiyerin eğitim alacağı Kuaförlük, Halı Dokumacılık, Dikiş – Nakış ve Türkçe kursları başlatıldı.

TİKA, Afganistan’da mesleki eğitim projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Faryab Vilayeti Andhoy İlçesinde 125 kursiyerin eğitim alacağı Kuaförlük, Halı Dokumacılık, Dikiş – Nakış ve Türkçe kursları başlatıldı.

Afganistan’ın Faryab Vilayeti Andhoy İlçesinde geçimini halı dokumacılığı, kavun yetiştiriciliği, susam yağı üretimiyle sağlayan halkın yaşamını kolaylaştırmak ve meslek edindirmek maksadıyla başlatılan kursların açılışına Afganistan Cumhurbaşkanlığı Beden Eğitimi ve Spor Genel Müdürü H. Humayun Hayri, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, Andhoy Kaymakamı Sultan Muhammed Sancar, öğretmenler, veliler ve kursiyerler katıldı.

Afganistan’ın kuzeyinde özellikle Kunduz ve Faryab vilayetlerinde meydana gelen ve süregiden çatışmalardan dolayı üzüntülerini belirten TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, savaşa ve çatışmalara rağmen muhtaç olan insanların yanında olmaktan vazgeçmeyeceklerini, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin her halükarda yardımlarına devam edeceğini söyledi. TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Bukduk, 15 Temmuz sonrası Faryab vilayeti ve Andhoy ilçesinde FethullahçıTerör Örgütüne karşı yapılan gösterilerden dolayı teşekkür etti.

Beden eğitimi ve Spor Genel Müdür Humayun Hayri yaptığı açıklamada TİKA’nın Afganistan’ın kalkınmasında önemli bir yeri olduğunu belirterek kalkınma yardımlarında karşılık beklemeksizin kardeşçe çalışmalar yürütmesinden dolayı TİKA teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından dualarla kursların açılışı yapıldı.

Sonraki Haber

Moğolistanlı Emniyet Mensuplarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da Moğolistan emniyet mensuplarına “Toplumsal Eylem ve Etkinliklerde Güvenlik Yönetimi Eğitimi” konulu eğitim...