Haberler

16 Ekim 2019

TİKA’dan Filipinli Yerel Halka Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filipinler’in Apayao Dağlık Bölgesinde zorlu şartlarda yaşayan yerel halkın ulaşım sorununu hafifletmek ve sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak için proje gerçekleştirildi. 

Filipinler”in Luzon bölgesi Apayao eyaletine bağlı Katablangan ve Nabuangan kasabaları, bölgenin en eski yerleşimcileri olan, kendilerine ait yerel dilleri de bulunan “Isnag Kabilesi”ne bağlı yerel halkın yaşadığı bir bölgedir.  Eyalete bağlı 21 belediye arasında en uzak yerleşim yerleri olan bu iki kasaba ülkenin en dağlık alanları arasında yer alıyor. Bölgede yaşayan “Isnag Kabilesi”ne bağlı yerel halk, her iki kasabaya da araçla ulaşım imkânları olmayıp Katablangan'a otoyoldan başlayarak yaklaşık 25 kilometrelik bir patika yoluyla yürüyerek ulaşılabiliyor. Aynı şekilde Nabuangan'ya ise 3-4 saatlik bir yürüyüşle gidilebilmekte.

Bölgeye ulaşımın ancak vasıtasız yapılabilmesi ve dağlık arazinin yürüyerek dahi zor aşılabilmesi, köylerde yaşayanların ürettikleri tarımsal ürünleri ilçe merkezlerine götürüp satmalarını zorlaştırmaktadır. Az sayıda ve görece varlıklı olanlar sahip oldukları atları kullanıyor olsa da bölgede yaşayan Isnagların büyük bir çoğunluğu en yakın ilçeye ve pazar alanına ürünlerini kendileri taşımaktadır. Ayrıca ihtiyaç duydukları malzemeleri de yine elleriyle taşıyarak dağlık kısımdaki evlerine ulaştırmaktadırlar. Sonuçta bu proje kapsamında elde ettikleri 30 binek hayvanla yerel halk,  ürünlerini pazara daha kolay ulaştırabilecek ve yaşam kaliteleri yükselmiş olacak.

Sonraki Haber

TİKA Meksika’da Evsizlere Mobil Klinik ile Ulaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hazırlanan ve Meksiko Şehri’nde sokaklarda yaşayan yaklaşık 4.500 kişiye ulaşacak olan “Mobil Klinik” hizmete başladı. Tamamı TİKA tarafından tasarlanan ve yaptırılan Mobil Klinik, Meksiko şehri tarihi meydanında...