Haberler

22 Haziran 2021

TİKA’dan Esvatini Krallığı’nın Kovid19 İle Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye'nin dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına karşı sürdürdüğü yardımlar kapsamında Esvatini Krallığı Sağlık Bakanlığına maske, dezenfektan, koruyucu kıyafetlerden oluşan tıbbi malzeme desteğinde bulundu.

Teslim törenine katılan Prens Lindani salgın ile mücadelede en ön safta hayatlarını riske atarak mücadele eden sağlık çalışmaları için yapılan koruyucu tıbbi malzeme yardımdan dolayı teşekkürlerini iletirken,  iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam etmesi isteklerini dile getirdi.

Törende hazır bulunan Esvatini Krallığı Sağlık Bakanı Lizzie Nkosi bölgede Kovid-19 vakalarında bir artış gözlendiğini, Sağlık Bakanlığı olarak gelişmelerin yakından takip ettiklerini, Türkiye tarafından temin edilen tıbbi malzemelerin gelecekte yaşanması muhtemel Kovid-19 dalgalarına hazırlık için oldukça önemli olduğunu belirtti.

TİKA önceki yıllarda Kovid-19 ile mücadele kapsamında bölge ülkelerinde farklı projeler gerçekleştirmişti. 

Bunların arasında, Esvatini Krallığı‘na maske üretebilmesi için modern dikiş makinesi desteği; Lesotho Krallığı’nın en fakir bölgelerindeki 3 hastaneye ve bölgede bulunan klinikler için 2000 adet dezenfektan, 200.000 adet eldiven ve 2.000 adet N95 maske temini ile 700 aileye gıda desteği verilmişti. Güney Afrika’nın Başkenti Pretorya’ya 30 km mesafede bulunan Pretorya Atteridgeville bölgesinde sağlık hizmeti veren Kalafong Hastanesine 10 bin adet N95 tipi maske temin ile ihtiyaç sahibi 600 aileye gıda desteği sağlanmıştı.

Sonraki Haber

Yeni Pazar’da, TİKA’nın Destekleriyle “Bir Kadın Bir Hikâye” Çalıştayı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar şehrinde, "Bir Kadın, Bir Hikaye" konulu çalıştay düzenlendi. Üsküp ZOR Derneği ve Yeni Pazar Hatice Kadınlar Derneği...