Haberler

22 Haziran 2021

Yeni Pazar’da, TİKA’nın Destekleriyle “Bir Kadın Bir Hikâye” Çalıştayı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Sırbistan'da Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar şehrinde, "Bir Kadın, Bir Hikaye" konulu çalıştay düzenlendi.

Üsküp ZOR Derneği ve Yeni Pazar Hatice Kadınlar Derneği işbirliğinde düzenlenen çalıştaya T.C. Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol, Boşnak Milli Konseyi Başkanı Yasmina Curiç, TİKA Belgrad Program Koordinatörü Çağla Gültekin Tosbat, Yeni Pazar Türk Kültür Merkezi Koordinatörü Neyra Muyoviç Juplyanin, Yeni Pazar Hatice Kadınlar Derneği Başkanı Suada Nasufoviç, Üsküp ZOR Derneği kurucu başkanı Hacer V. Sulooca’nın yanısıra Sancak, Kuzey Makedonya, Kosova, Batı Trakya’dan misafirler katıldı.  

Kadınların toplumdaki yerinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurgulamak ve her bir başarı hikâyesinin ardındaki başrol oyuncularını tanıtmak amacıyla Balkan ülkelerinden Sırbistan, Kuzey Makedonya, Kosova ve Batı Trakya’dan aralarında eğitimci, siyasetçi, gazeteci, radyocu, doktor, sporcu, sanatçı, akademisyen, yazar, girişimci 16 başarılı kadının hayat ve başarı hikâyelerine yer verildi.

Çalıştayın açılış konuşmalarında söz alan T.C. Yeni Pazar Başkonsolosu Başar Başol, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk ve öncelikli işlerinden biri olduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kadının toplumdaki konumunun güçlendirilmesine büyük önem atfettiğini söyledi.

Boşnak Milli Konseyi’nden ve Sancak’taki kadının toplumdaki rolünden söz eden Boşnak Milli Konseyi Başkanı Yasmina Curiç, “Boşnak ve Sancak kadınları bugün Sancak toplumunun temel direğidir ve tarih boyunca birçok kez ulusal ve kültürel ilerlemenin yükünü taşımıştır. Yıllar ilerledikçe kadınlarımız Cumhuriyet Meclisi üyesi, Şehir Meclisi Başkanı, iş kadını ve profesör olarak daha çok yer almakta” diyerek bu çalıştayın ayrı öneme sahip olduğunu vurguladı.

TİKA Belgrad Koordinatörü Çağla Gültekin Tosbat, “Bugün burada, sadece başarılı kariyerlere sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda içinde bulundukları topluma büyük katkıları olan kadınların hayat hikâyelerini dinlemek için toplandık. Sadece mesleki kariyerlerinde değil özel hayatlarında da başarıyı yakalayan bu kadınların hayat hikâyelerinin gençlerimize ilham kaynağı olmasını; bu kararlı, dirençli ve çalışkan kadınların deneyim ve bilgeliklerinin yollarınıza ışık tutmasını dilerim. ZOR ve Hatice Dernek başkanları başta olmak üzere emeği geçen herkese çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunarım” sözleriyle katılımcıları selamladı.

Desteklerinden dolayı TİKA yetkililerine teşekkürlerini ileten Yeni Pazar Hatice Kadınlar Derneği Başkanı Suada Nasufoviç, “Toplumun tüm kesimlerinde kadının rolünün ve statüsünün tanınması ve güçlendirilmesi büyük bir önem taşımaktadır” diye ifade etti.

Üsküp ZOR Derneği kurucu başkanı Hacer V. Sulooca ise projenin amacını anlattı. “Geçmişte kadınlara yönelik yapılan eğitici program ve toplantılardan yola çıkarak, Balkanlar çapındaki kadınların hayat hikâyelerini gün yüzüne çıkarmak, farkındalık yaratmak; kadınların kendi hayat hikâyelerini anlatarak farklı ülkelerden gelen kadınları bu konu çerçevesinde biraraya getirerek ülkeler ve kadınlar arasında köprü kurmayı hedefledik.” diyerek programın gerçekleşmesi için destek verenlere teşekkürlerini sundu: “Bu programın ortağı olan ev sahibi Hatice Derneği başkanı Suada Nasufoviç’e, yürüttükleri kadın projeleri ile her ülkede kadınların eğitilmesine, kalkınmasına ve iş kurmasına imkan sağlayan, buluşmanın gerçekleşmesinde maddi ve manevi katkısı olan TİKA’ya, Sayın Başkan Serkan Kayalar, Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, BADA Daire Başkanı Yasemin Biçer ve Sırbistan Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Çağla Gültekin Tosbat’a teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

Çalıştayda, Kuzey Makedonya’dan Emine Ademi, Aysel Bahri, Sıdıka Aga, Filiz Nezir Emin; Kosova’dan Müveddet Bako, Fidan Brina Jılta ve Sevim Baki Berveniku, Batı Trakya’dan Sevtap Hint, Vildan Serdar ve Pervin Hayrullah; Sancak’tan ise Vasfija Gusinac, Mevljuda Melajac, Nabila Jusufspahiç, Suada Hociç, Dr. Hanadi Hajdinoviç ve Amela Terziç’in hayat hikayelerine yer verildi. Kadınların hayat hikayeleri; Türkçe ve Boşnakça dillerinde yayınlanacak bir kitapta toplanarak gelecek nesillerle aktarılacak ve ölümsüz hale getirilecektir.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistinli Kadınlara Gelir Getirici Projeler

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteğiyle Filistin’in El Halil şehrinde kadınlar için “Geleneksel Filistin Ürünleri Pazarı” kuruldu. TİKA tarafından El Halil’in ad-Dhahiriya ilçesinde kurulan “Geleneksel Filistin Ürünleri Pazarı” faaliyetlerine başladı. İlçenin Eski Şehir bölgesinde...