Haberler

20 Mayıs 2021

TİKA’dan Ekvador'da Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ekvador'un Nanegalito bölgesindeki iki eğitim kurumu için dört derslik inşa etti.

TİKA, Ekvador Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde, Kito şehrinin kuzeybatısındaki Nanegalito'da uygulanan proje kapsamında; “San Francisco de Quito” okulunda iki ve “Teniente Hugo Ortiz” okulunda iki olmak üzere toplam dört derslik inşa etti.

Kito şehri Nanegalito bölgesinde eğitim hizmetlerinin altyapısını geliştirmek ve öğrencilerin nitelikli koşullarda eğitim alabilmeleri için belirlenen 192 öğrencili Teniente Hugo Ortiz Okulu ve 266 öğrencili San Francisco de Quito okuluna inşa edilen derslikler yeni eğitim döneminden itibaren hizmet verecek.

Teslim törenine katılan Türkiye'nin Kito Büyükelçisi Hatice Oya Tunga Çağlı şunları söyledi: “Ekvador ile çok iyi düzeydeki ilişkilerimiz TİKA tarafından yürütülen projelerle daha da pekişiyor. Eğitim alanında somut projeler üzerinden Ekvador yetkilileri ile kurduğumuz yakın işbirliğinden çok memnunuz. Nanegalito'daki Teniente Hugo Ortiz Eğitim Kurumu ve San Francisco de Quito Eğitim Kurumu'nun restorasyonu, eğitim alanındaki bu projelerin en son örneğidir. İşbirliğimizi sürdüreceğiz ve Ekvador'un dost halkıyla dayanışma içinde olacağız” dedi.

Ekvador Milli Eğitim Bakanlığını temsilen törene katılan Eğitim Yönetimi Bakan Yardımcısı Andrés Chiriboga ise sağlanan destekten dolayı teşekkürünü dile getirerek: “Bu destek, Nanegalito'da çocukların eğitim sistemine erişimini artıracak, kırsal kesimden öğrencilerin uzun yollar yürüyerek okula gitmek yerine evlerine yakın bir yerde eğitim almalarına olanak sağlayacaktır. Bu destek aynı zamanda Ekvador Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki iyi ilişkileri de güçlendirmektedir” dedi.

Teniente Hugo Ortiz Okul Müdürü Eder Danilo Cadena Enríquez de törende yaptığı konuşmada: “Teniente Hugo Ortiz Okulu, Palmitopamba'da ve alanı çevreleyen bölgelerde 200'den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. Yeni derslik inşaatı ile öğretmenlerin, öğrencilerin ve ebeveynlerin anaokulu, ilkokul ve lise öğrencilerine yeterli altyapı sağlayabilme hayali gerçek oldu.” dedi.

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Tarımla Uğraşan Yetim Ailelerine Zeytin Fidanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk’un 8 farklı şehrinde tarımla uğraşan 50 yetim ailesine zeytin fidanı desteğinde bulundu. TİKA, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgının zorlaştırdığı ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve geçim sıkıntısının azaltılması...