Haberler

21 Mayıs 2021

Arnavutluk’ta Tarımla Uğraşan Yetim Ailelerine Zeytin Fidanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk’un 8 farklı şehrinde tarımla uğraşan 50 yetim ailesine zeytin fidanı desteğinde bulundu.

TİKA, Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde Kovid-19 salgının zorlaştırdığı ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve geçim sıkıntısının azaltılması amacıyla sürdürülebilir kalkınma desteklerine devam ediyor.

TİKA tarafından Arnavutluk’un Prrenjas, Cerrik, Elbasan, Gramsh, Belsh, Patos, Shijak ve Rrogozhina şehirlerine bağlı köylerde yaşayan ve Kovid-19 salgının güçleştirdiği ekonomik  koşullar altında geçim sıkıntısı çeken 50 yetim ailesine 4.000 zeytin fidanı ve yaklaşık 4 ton gübre dağıtımı gerçekleştirdi.

Her bir aileye iki farklı tipten oluşan 80 zeytin fidanı ve bu fidanların yetiştirilmesinde kullanılmak üzere 75 kg gübrenin temin edildiği dağıtım programına katılan ailelere TİKA Tarım Uzmanı Mühendis Ali Kurt tarafından uygulamalı eğitim verildi. Eğitim çerçevesinde zeytin fidanlarının dikimine ve yetiştirilmesine ilişkin önemli noktalar örnek bir zeytin fidanı dikimi uygulaması yapılarak ailelere aktarıldı. 

Zeytin fidanı ve gübre dağıtımından faydalanan iki yetim annesi  Dorina Kushi, “Zeytin,  hayattır, zenginliktir, gelecektir.” diyerek TİKA’nın desteğini yetim çocuklarına bırakabileceği bir eser olarak gördüğünü söyledi. Yetim kızıyla birlikte yaşayan Aurora Suloti ise şimdiye kadar geliri az olan işlerde çalıştığını ve TİKA’nın desteğinin, gelir sağlaması amacıyla zeytin fidanı almayı düşündüğü sırada geldiğini dile getirerek hayatlarına dokunan bu destekten dolayı minnettarlığını ifade etti.

Arnavutluk’un 8 farklı şehrinde gerçekleştirilen zeytin fidanı desteği projesi ile ailelerin kırsalda geçimlerini sağlamaları için sürdürülebilir gelir kaynağı edinerek geçim sıkıntılarının hafifletilmesine ve hayat koşullarının geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

TİKA’nın Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği Tarımsal Kalkınma Programı kapsamında Nisan ayında da Tiran, Elbasan, Dures ve Kavaja şehirlerine bağlı köylerde yaşayan ve genellikle tarım dışı sektörlerde iş bulamayan 50 yetim ailesine yemeklik ve geçimlik olarak üretebilmeleri için mısır, fasulye ve yonca tohumu ile 200 kg gübreden oluşan tarım paketlerinin dağıtımı gerçekleştirilmişti. TİKA, aynı program çerçevesinde Arnavutluk’un kırsal alanlarında yaşayan yaşlılar, engelliler ve yetim çocuklar gibi sosyo-ekonomik bağlamda dezavantajlı olan grupları korumak ve pandeminin etkilerini hafifletmek amacıyla tarımsal kalkınma projelerini sürdürmeyi hedeflemektedir.  

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Zagreb Üniversitesi Türkoloji Bölümü’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Hırvatistan'daki Zagreb Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türkoloji bölümünde bulunan amfiyi yeniledi. TİKA Zagreb Koordinatörü Sedef Bulut, açılış töreninde yaptığı açıklamada, geçen sene tamamlanan ancak salgın şartları sebebiyle önümüzdeki eğitim döneminde hizmete...