Haberler

30 Kasım 2023

TİKA’dan Dominik Cumhuriyeti’nde Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Dominik Cumhuriyeti’nde hizmet veren Jimani Hastanesi’nin tadilatı gerçekleştirildi.

Başkent Santo Domingo’ya 260 km mesafede ülkenin en batısında Haiti sınırında bulunan Jimani kenti ülkenin en az gelişmiş yerleşim yerlerinden.

TİKA tarafından tadilatı yapılan Jimani Hastanesi yerli halka ve Haitili mültecilere hizmet veriyor. Bölgedeki 11.000 kişi hastaneden faydalanırken, günde 700’den fazla hastaya sağlık hizmeti veriliyor.

Hastane, T.C. Santo Domingo Büyükelçisi Yeşim Kebapçıoğlu, Jimani kentinin bağlı olduğu Independencia Vilayeti Valisi Mercedes Novas Novas, Ekonomi ve Planlama Bakan Yardımcısı Hugo Francisco Rivera Fernandez ve hastane yetkililerinin katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Büyükelçisi Kebapçıoğlu açılış konuşmasında projenin tamamlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek iki ülke halkı arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesinde projenin uygulayıcısı olan TİKA’nın önemli rolüne vurgu yaptı.

Sonraki Haber

TİKA ve UNHCR İşbirliğinde Çadlı Hastalar Şifa Buluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Çad’da Türk ve Çadlı doktorlar tarafından sağlık taraması, katarakt ve sünnet ameliyatları gerçekleştirildi. TİKA, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Çad Sağlık Bakanlığı ve Dosteli Derneği iş birliğiyle...