Haberler

01 Aralık 2023

TİKA ve UNHCR İşbirliğinde Çadlı Hastalar Şifa Buluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Çad’da Türk ve Çadlı doktorlar tarafından sağlık taraması, katarakt ve sünnet ameliyatları gerçekleştirildi.

TİKA, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Çad Sağlık Bakanlığı ve Dosteli Derneği iş birliğiyle Çad'ın Baga-Sola bölgesindeki mülteci kamplarında Türk ve Çadlı doktorlar tarafından sağlık taraması, katarakt ve sünnet ameliyatları gerçekleştirildi.

25 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte, yurdundan ve evlerinden edilmiş yaklaşık 21 bin kişinin yaşadığı mülteci kampında sağlık hizmetleri sunuldu.

Sağlık haftası kapsamında ileri derecede görme kaybı bulunan 400 katarakt hastası ameliyat edildi.

400 çocuğun da sünnet ameliyatları gerçekleştirilerek hem sağlık imkânlarından yararlanamayan mültecilere şifa dağıtılmış oldu hem de Türk ve Çadlı doktorlar arasında tecrübe paylaşımında bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Laos’ta İklim Değişikliğine Dayanıklı Tarım Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güneydoğu Asya ülkesi Laos'un iki merkezi eyaletinde iklim değişikliğine dayanıklı 30 ton pirinç tohumu dağıtıldı. TİKA’nın iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla “Güneydoğu Asya’da Tarımın Desteklenmesi Programı” kapsamında...