Haberler

30 Kasım 2023

TİKA’dan Dominik Cumhuriyeti’nde Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Dominik Cumhuriyeti’nde hizmet veren Jimani Hastanesi’nin tadilatı gerçekleştirildi.

TİKA tarafından tadilatı yapılan Dominik Cumhuriyeti’nin Independencia şehrinde bir devlet hastanesi olan Jimani Birinci Basamak Hastane ve Teşhis Merkezi, bölgede yaşayan Dominik vatandaşlarına ve göçmen Haitili nüfusa hizmet veriyor.

TİKA ve Dominik Cumhuriyeti Ekonomi, Planlama ve Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde, Bakanlığın sınır bölgelerindeki nüfus artışı nedeniyle mevcut hizmet altyapısının güçlendirilmesi için uygulamaya koyduğu Sınır Bölgesi İçin Kalkınma Stratejisi kapsamında gerçekleştirilen tadilat projesi ile, Jimani Hastanesinde bulunan, jinekoloji ve obstetrik, aile hekimliği, pediatri, psikoloji, diş hekimliği, fizik ve rehabilitasyon bölümlerinde; hasta tedavisi, klinik laboratuvar, radyoloji, sonografi ve aşılama, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinin uygun fiziki şartlarda yürütülmesine olanak sağlandı.

Bölgede yaşayan göçmen Haitili kadınlar arasında anne ve yeni doğan ölüm oranı yüksek seviyede bulunuyor. Haitili göçmen kadınlar tıbbi kayıtlara sahip olmadıkları ve gebelikleri sırasında düzenli olarak takip edilmedikleri için sıklıkla çeşitli hastalıklara maruz kalıyorlar. Gerçekleştirilen hastane tadilatı ile bölgedeki 11.000 kişi uygun koşullarda sağlık hizmetlerine ulaşabiliyor, günde 700’den fazla hastaya tedavi sağlanıyor.  

Hastane, Türkiye’nin Santo Domingo Büyükelçisi Yeşim Kebapçıoğlu, Independencia Valisi Mercedes Novas Novas, Ekonomi ve Planlama Bakan Yardımcısı Hugo Francisco Rivera Fernandez ve hastane yetkililerinin katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Büyükelçi Kebapçıoğlu açılış konuşmasında projenin tamamlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek iki ülke halkı arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesinde projenin uygulayıcısı olan TİKA’nın önemli rolüne vurgu yaptı.

 

Sonraki Haber

TİKA ve UNHCR İşbirliğinde Çadlı Hastalar Şifa Buluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Çad’da Türk ve Çadlı doktorlar tarafından sağlık taraması, katarakt ve sünnet ameliyatları gerçekleştirildi. TİKA, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Çad Sağlık Bakanlığı ve Dosteli Derneği iş birliğiyle...