Haberler

19 Ağustos 2016

TİKA’dan Diplomasi Alanında Ukrayna’ya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın destekleriyle Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı Ukrayna Diplomasi Akademisi işbirliğinde “Global Alanın Yeniden Yapılandırılması: Tarihsel Mecburiyetler ve Zorluklar” konulu uluslararası bilimsel konferans düzenlendi.

TİKA, Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna’da farklı sektörlerde birçok projeyi hayata geçiren TİKA’nın destekleriyle Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı Ukrayna Diplomasi Akademisi işbirliğinde “Global Alanın Yeniden Yapılandırılması: Tarihsel Mecburiyetler ve Zorluklar” konulu uluslararası bilimsel konferans düzenlendi. TİKA ve Ukrayna’da NATO ile İrtibat Ofisinin ana organizatör olduğu ve üst düzey bürokratlar ile yerli ve yabancı uzmanların iştirak ettiği konferans yoğun ilgi gördü.

Ukrayna Diplomasi Akademisi Rektörü Vyaçeslav Tsivatıy’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansa Ukrayna’da Avrupa Birliği Temsilciliği Başkanı Jan Tombinski, NATO Müteffik Hava Kuvvetleri Komutanlığı Müsteşarı Brent Bohne, 2003 – 2004 dönemi Ukrayna Savunma Bakanı, 1995 – 1996 dönemi Ukrayna Başbakanı, Minsk’te Ukrayna Delegasyonunun Güvenlik Grubu Başkanı Yevgen Marçuk, 2003 – 2005, 2010 – 2012 dönemleri Ukrayna Dışişleri Bakanı Kostyantın Grişenko, Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Igor Dolgov, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Sergiy Pirojkov, “Yeni Ukrayna” Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Yermolayev Andriy, “Yolsuzluğa Karşı Hareket” STK Başkanı Valentın Nalıvayçenko, Ukrayna Milletvekili, İnsan Hakları Komitesi Başkanı Grıgoriy Nemırya, Ukrayna Gençlik ve Spor Bakanlığı Avrupa Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Mıkola Movçan gibi yerli ve yabancı uzmanlar katıldı. 

Üç oturum şeklinde gerçekleşen konferansta dünyayı yeniden şekillendiren faktörler olarak ihtilaf ve barış, barış süreçlerinde diplomasi ve siysetin önemi, Ukrayna krizinin ekonomik sonuçları gibi konular ele alındı. Ukrayna üst düzey bürokratlarını, politikacılarını, bilim adamlarını, akredite edilmiş diplomatik misyon üyelerini ve yabancı uzmanları bir araya getiren etkinlikte ayrıca, Ukrayna’daki siyasi kriz ve bunun sonuçları temel alınarak, ihtilafların jeopolitik ve ekonomik nedenleri, barış ve çatışma çözümü çalışmalarında politik ve diplomatik yöntemlerin rölü, ihtilafların ekonomik sonuçları ve bunları giderme yöntemleri gibi hususlar masaya yatırıldı.

Sonraki Haber

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü’ne Anatomik Navigatör Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü (IPN) Tıp ve Homeopati Ulusal Okuluna teknik donanım desteğinde bulunuldu. Tıp ve Homeopati Ulusal Okulu 15 Temmuz 1893 yılında Meksika Devlet Başkanı Porfirio...