Haberler

20 Ağustos 2016

Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü’ne Anatomik Navigatör Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü (IPN) Tıp ve Homeopati Ulusal Okuluna teknik donanım desteğinde bulunuldu.

Tıp ve Homeopati Ulusal Okulu 15 Temmuz 1893 yılında Meksika Devlet Başkanı Porfirio Diaz tarafından resmi olarak hizmete açılmış olup 1936 yılında Ulusal Politeknik Enstitüsü (IPN) adı altında hizmet vermeye başladı. IPN Meksika’daki en önemli teknolojik yüksek eğitim veren devlet enstitüsü olma özelliğini taşıyor. Enstitü ülkenin sanayileşme ve ulusal kalkınma sürecine destek vermek ve çeşitli sosyal sektörlerde özellikle çok sık tercih edilmeyenlerde eğitim imkânı sunmak amacı ile kuruldu. Üniversitenin toplam öğrenci sayısı 171.000 kişi olup ülkenin en iyi 3.üniversitesi olan IPN, Latin Amerika’daki en iyi üniversiteler sıralamasında 35.sırada yer alıyor. Meksika genelinde 87 okul ve araştırma merkezine sahip olan üniversitede toplam 255 akademik program sunuluyor.

Tıp Fakültesi öğrencileri ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitiminde kadavra (insan cesedi) vazgeçilmez bir eğitim materyali olma özelliği taşıyor. Dünya standartlarına göre kaliteli bir anatomi eğitimi için en fazla 6 öğrencinin bir kadavra üzerinde çalışması gerekiyor. Fakat dünyada bu oran olması gerekenin çok gerisinde kalmış durumda. Hatta bazı tıp fakültelerinde kadavra bulunmuyor. Dünya’da olduğu Meksika’da da kadavra bağışı konusunda tıp fakülteleri sıkıntı yaşıyor. Bu kapsamda kadavra bağışına düşen öğrenci sayısı 100 kişiyi aşıyor. Gelişen teknoloji sayesinde plastik maketler ve simülasyon gibi yöntemlerle kadavra açığı kapatılmaya çalışılıyor.

Bu çerçevede TİKA tarafından IPN Tıp ve Homeopati Ulusal Okulu’nda kullanılmak üzere 1 adet Anatomik Navigatör cihazı desteğinde bulunuldu. Bahse konu cihaz ile tıp fakültesi öğrencilerinin hızlı ve kolay biçimde herhangi bir fiziksel kesik/operasyon yapmadan hastanın gerçek zamanlı anatomisini keşfetmesine imkân tanıyor. Sistem tekrar kullanılabilme ve aynı anda birden fazla kişi tarafından kullanılabilme kapasitesine sahip olma özelliğini taşıyor. Bahse konu teknolojik cihaz sayesinde yaklaşık 5000 tıp fakültesi öğrencisi ve tıpta uzmanlık öğrencisinin eğitiminde hayati öneme sahip insan cesedine en yakın öğrendiklerini pratik yapma imkânı sunuldu. TİKA ileri de Meksika sağlık sektöründe çalışacak doktor adaylarının yetişmesine verilecek destek ile ülkede sunulan sağlık hizmetinin kalitesinin arttırılmasını hedefleniyor.

Anatomik Navigatör Cihazının teslim törenine Meksika Ulusal Politeknik Enstitüsü Tıp ve Homeopati Ulusal Okulu Direktörü Dr. Lorena Garcia Morales, Akademik Direktör Yardımcısı Beatriz Elisa Gallo Olvera, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, TİKA Latin Amerika Bölge Sorumlusu Yeşim Baktır ile IPN Tıp ve Homeopati Ulusal Okulu öğrencileri ve öğretim üyeleri katıldı. Düzenlenen törende konuşan Dr. Morales, Meksika Sağlık Sektöründe görev alacak doktor adaylarına verilen bu anlamlı destekten dolayı Türk Halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti. 

Sonraki Haber

Bangladeş’te Fareea Lara Anne Çocuk Sağlık Ocağı’na İlaç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Gazipur kentinde hizmet veren Fareea Lara Anne-Çocuk Sağlık Ocağı’na ilaç desteğinde bulunuldu. TİKA, Bangladeş’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Bangladeş’te bugüne kadar birçok...