Haberler

02 Temmuz 2016

TİKA’dan Cibuti Demiryolları ile İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cibuti’de demiryolları alanında kurumsal kapasite geliştirmesine yönelik desteklerine devam ediyor.

TİKA, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Cibuti ve Etiyopya Demiryolları Kurumlarının işbirliği ile gerçekleştirilen kapasite artırımına yönelik eğitimle Türkiye’nin demiryolu işletmeciliği ve sınır kontrolü alanında bilgi ve tecrübeleri paylaşıldı.

Ekonomik ve sosyal alanlarda önemli etki yaratacağı tahmin edilen ve yakın zamanda hizmete girmesi öngörülen Cibuti ve Etiyopya arasındaki demiryolunun daha verimli işletilmesi, uluslararası standartlara uygun olarak denetlenmesi amacıyla Etiyopya Demiryolları ve Cibuti Demiryolları’ndan Türkiye’ye gelen teknik ekibe Edirne’de sınır geçişleri üzerine eğitim verildi. Eğitimler dahilinde sınır trafiğinin gözlenmesi, sınır bölgelerindeki trenlerin kontrolü, sınır geçişlerinde belgelendirme, gümrük işlemleri ve pasaport kontrolleri gibi konularında uygulamalı eğitimler verildi.

Cibuti ve Etiyopya Program Koordinasyon Ofislerinin işbirliği ile gerçekleşen eğitim sonrası Türkiye’ye bu fırsatı tanıdığı için minnettar olduğunu dile getiren katılımcılar, söz konusu eğitimler için Türk halkına teşekkürlerini iletti. Cibuti ve Etiyopya arasındaki demiryolunun hayata geçmesi sonrası Cibuti’nin yeterli bilgi ve donanıma sahip olması gerektiğine vurgu yapan katılımcılar, TİKA’nın desteğiyle gerçekleştirilen eğitimlerin önümüzdeki dönemde de devam etmesi dileğinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA Desteğiyle Test ve Analiz Laboratuvarlarının Akreditasyonu Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) işbirliğinde gelişmekte olan ülkelere yönelik olarak "Test ve Analiz Laboratuvarlarının Akreditasyonu; EN ISO/IEC 17025" eğitimi...