Haberler

12 Ekim 2022

TİKA’dan Cezayirli Uzmanlara Turizm Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Cezayirli Turizm Uzmanlarına, Turizm Eğitim Programı (TUREP) kapsamında “İleri Düzey Yiyecek İçecek ve Konaklama Seyahat Hizmetleri Eğitici Eğitimi” verildi.

TİKA ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ‘’Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği Protokolü’’ kapsamında Cezayir Yüksek Milli Turizm Okulu (Ecole Natıonale Superıeure Du Tourısme)  eğitmenlerine yönelik 26 Eylül -07 Ekim 2022 tarihleri arasında “TUREP-İleri Düzey Yiyecek İçecek ve Konaklama Seyahat Hizmetleri Eğitici Eğitimi” düzenlendi.

İki hafta süren eğitimlerde alanında uzman eğitmenler tarafından “Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü, Bilgisayarda Otomasyon Programları, Masa Üstü Servis Takımları-Kuver Açma-Taşıma ve Boş Toplama, Et Yemekleri, Sıcak Ve Soğuk Soslar ve Tatlılar” konuları işlendi. Katılımcılar Antalya Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyeleri ile 5 yıldızlı otellerde uygulama yapma şansı buldu.

Eğitim sonunda düzenlenen tören ile katılımcılara sertifikaları verildi. Sertifika törenine TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar, Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ersümer Eren, Cezayir Yüksek Milli Turizm Okulu Müdürü Ladrha Abdelkayoum ve eğitmenler ile davetliler katıldı.

Cezayir Yüksek Milli Turizm Okulu Müdürü Ladrha Abdelkayoum, düzenlenen eğitimden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederken eğitim programı için TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür etti.

Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Ersümer Eren, Cezayirli katılımcıların çok verimli ve güzel bir eğitim süreci geçirdiğini, eğitim ve kültür alanında sürdürülmekte olan iş birliğinin iki ülke ilişkilerinin dostluk ve kardeşlik bağlarının pekişmesine katkıda bulunmasını temenni ettiğini söyledi.

TİKA Uzmanı Dr. Onur Yaşar, turizmin ülkelerin kalkınmasındaki önemi vurguladıktan sonra, düzenlenen eğitimin Cezayir’in mesleki turizm eğitimi ve turizm sektöründeki insan kaynaklarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Sonraki Haber

Otizm Mesleki Eğitim Merkezi TİKA'nın Destekleriyle Meksika’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Guadalajara Belediyesi iş birliğinde tamamlanan Otizm Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. TİKA’nın destekleriyle Meksika’nın en kalabalık üçüncü eyaleti Jalisco’ya bağlı Guadalajara kentinde Otizm Mesleki Eğitim Merkezi 5 Ekim...