Haberler

06 Nisan 2023

TİKA’dan Cezayirli Akademisyen ve Öğretmenlere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Cezayir’in Tilimsen şehrinde Cezayirli akademisyen ve öğretmenlere yönelik “Bütünleşik Öğrenme ve Öğretme Modellerine Giriş Eğitimi” gerçekleştirildi.

TİKA, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Cezayir Tilimsen ve Batna Üniversitesi iş birliğinde yürütülen Eğitim Öğretimi Destekleme Programı (EÖP) kapsamında 19-23 Mart 2023 tarihleri arasında Cezayir’in Tilimsen şehrinde, Cezayirli akademisyen ve öğretmenlere yönelik “Bütünleşik Öğrenme ve Öğretme Modellerine Giriş Eğitimi” gerçekleştirildi.

Toplamda 35 katılımcının yer aldığı eğitime Tilimsen ve Batna Üniversitelerinden görevli akademisyenlerin yanı sıra Batna ve Tilimsen vilayetlerinde farklı branş ve seviyelerde öğretmenler de katıldı.

Beş gün süren Harezmi + STEM Eğitim Modeli kapsamında; proje tabanlı öğretim modelleri ile disiplinler arası öğretim (probleme dayalı öğretim), bilgi işlemsel düşünme becerileri, programlama becerilerinin gelişmesi için mikro denetleyicilerin kullanımı, proje ve bilimsel çalışma raporu hazırlama, gerçek dünya problemleri belirleme ve çözümü için proje üretme aşamaları gerçekleştirildi.

Eğitimler, TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörlüğünde Eğitim Öğretimi Destekleme Projeleri Sorumlusu, aynı zamanda STEM Eğitmeni olarak görevli Recep Çetinkaya, Milli Eğitim Bakanlığı Scientix Türkiye Proje Koordinatörü Dr. Tunç Erdal Akdur, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hârezmî Eğitim Modeli koordinatörü Funda Bayraktar ve Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörü İlyas Akca tarafından gerçekleştirildi.

Kapanış töreninde; eğitim programını başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikaları teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Kümes Hayvanı Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kamerun’da faaliyet gösteren ve kadınlar yararına yaptığı çalışmalar ile bilinen Lekie Kadın Dayanışma Derneği bünyesinde tavuk üretim tesisi kurulmasına destek verdi. Elig-Mfomo ilçesine bağlı yaklaşık 50 ailenin yaşadığı...