Haberler

21 Ağustos 2023

TİKA’dan Bosna Hersek’te Çilek Yetiştiriciliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bosna-Hersek’in kuzeydoğusunda yer alan Çeliç Belediyesinde çilek yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla 20 aileye çilek fidanı ve donanım desteği sağlandı.

TİKA tarafından Çeliç Belediyesi ve Saraybosna Üniversitesi Ziraat ve Gıda Fakültesi iş birliğinde çilek üretim kalitesinin ve rekabet gücünün artırılması amacıyla başlatılan projenin ilk aşamasında, toplam 20 aileye 1’er dönümlük çilek seraları kurulması için çilek fidanı ile toplam 20 bin metrekarelik yüksek tüneller temin edildi. Kurulacak tüneller ile çilek üretiminde hava koşullarının olumsuz etkileri azaltılarak verimliliğin arttırılması hedefleniyor.

Toplam nüfusa oranla çilek yetiştiriciliğinde Avrupa’nın en büyük çilek üreticisi olan Çeliç Belediyesi, 1980'den bu yana düzenlenen "Çilek Günleri" etkinlikleriyle bölgesel olarak çilek yetiştiriciliği ile tanınıyor.

Proje ortaklarından Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından üreticilere verilecek danışmanlık hizmeti sayesinde, üreticilerin teknik kapasitelerinin artırılması ve ihracat odaklı bir üretim modeline teşvik edilmeleri planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’a Sivil ve İdari Altyapıların İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Belh vilayeti Mezar-ı Şerif şehrinde bulunan Belh Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde çevre düzenlemesi ve futbol sahası oluşturma çalışmalarını tamamladı. Projenin açılış programına; T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü...