Haberler

17 Ağustos 2023

TİKA’dan Bangladeş’e Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bangladeş Halk Cumhuriyeti'nin Noakhali şehrinde bulunan Wahab Toyuba Hastanesi Kadın Doğum Bölümü'ne tıbbi ekipman desteği sağladı.

Teslim töreni, Noakhali bölgesinde günlük yaklaşık 100 hastaya hizmet veren Wahab Toyuba Hastanesi'nde düzenlendi. Ultrason makinesi, EKG cihazı, biyokimya analiz cihazı, hasta yatakları ve çeşitli acil tıbbi malzemelerin teslim edildiği törende; Noakhali Milletvekili H.M. İbrahim, TİKA Dakka Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ve hastane yöneticileri hazır bulundu.

2015 yılında kurulan ve başkent Dakka'ya 4 saat uzaklıkta bulunan hastane, Noakhali bölgesinde yaşayan yoksul halka sağlık hizmeti sunuyor.

Milletvekili İbrahim törende yaptığı konuşmasında, TİKA'nın hastanelere sağladığı desteğin Bangladeş halkı için önemli olduğunu vurgulayarak, hastanenin yeni tıbbi ekipmanlar sayesinde hizmet kapasitesinin arttığını ve çevre köylerden gelen hastaların artık daha az şekilde Başkent Dakka'daki hastanelere sevk edildiğini belirtti.

Bangladeş son yıllarda sağlık alanında önemli atılımlar yapmış olsa da sektörde hala ciddi aksaklıklar yaşanıyor. 170 milyona yakın nüfusuyla dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülke unvanını taşıyan Bangladeş, Birleşmiş Milletler verilerine göre bebek ölümlerinin yüksek oranda seyrettiği bir ülke. Sağlığa ayrılan bütçenin düşük olması ve yetişmiş sağlık çalışanı sayısının yetersizliği, Bangladeş halkının sağlık hizmetlerinden faydalanmasını önemli ölçüde engelliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekât Bölgesindeki Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde arıcılık faaliyetleriyle uğraşan çiftçilere destek verilerek, Orta Anadolu ırkından arılar temin edildi. TİKA, Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde güvenliği sağlanmış...