Haberler

14 Mayıs 2020

TİKA’dan Azerbaycan’da 2.500 Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Azerbaycan'da ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli ve ihtiyaç sahibi 2 bin 500 aileye gıda malzemesi dağıttı.

Geçmiş yıllarda Ramazan aylarında, ihtiyaç sahibi ailelere iftar programları düzenlenleyen TİKA bu yıl, koronavirüs salgınından daha çok etkilenen ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oldu.

Dar gelirli ailelere destek amacıyla başlatılan proje kapsamında, Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinde yaşayan göçmenler, şehit aileleri, Ahıska Türkleri de olmak üzere ihtiyaç sahiplerine gıda malzemelerinden oluşan yardım kolilerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Türkiye Cummhuriyeti Gence Başkonsolosluğu, Azerbaycan Kızılayı, Azerbaycan'da Yaşayan Ahıska Türkleri "Vatan" İçtimai Birliği, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Azerbaycan Temsilciliği ve Gençliğe Yardım Fonu gibi yerel kuruluşların iş birliğiyle yürütülen kampanya kapsamında, ülkenin 30'dan fazla bölgesinde yaşayan ailelere toplam 44 ton gıda malzemesi ulaştırıldı.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, salgının ortaya çıkmasıyla Nisan ayında 65 yaş üstü, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda ve temizlik malzemesi dağıttıklarını bildirdi. Daha önceki yıllarda ramazan aylarında iftar sofraları kurduklarını hatırlatan Tiryaki, "Bu sene iftarlarımızı biraz değiştirerek özellikle bölgelerdeki 2 bin 500 aileye gıda yardımı dağıtmaya başladık. Toplamda 4 bin 500 aileye ulaşarak güzel bir işi gerçekleştirmeği umuyoruz." dedi. Azerbaycan'da Yaşayan Ahıska Türkleri "Vatan" İçtimai Birliği Başkanı İsmail Rehimov da Türkiye'nin dünyaya uzanan dost eli olan TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan İspanya’daki Müslümanlara Ramazan Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan Granada şehrindeki ihtiyaç sahibi Müslüman ailelere Ramazan ayı boyunca her Cuma 100 aileye gıda paketi dağıtıyor. Kovid-19 pandemisinden etkilenen İspanya’da karantina uygulamalarına bağlı olarak yaşanan...