Haberler

28 Kasım 2023

TİKA’dan Atık Su Alanında Düzenlenen Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA), Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği (AKTOD) ve Azerbaycan Tıp Üniversitesi iş birliğinde 13-17 Kasım 2023 tarihleri arasında “Madde Kullanımı ile Mücadelede Atık Su Epidemiyolojisinin Kullanılması Eğitimi” programı düzenlendi.

Program kapsamında akademisyenlerden oluşan heyet, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Eczacılık Toksikolojisi ve Toksikoloji Kimyası bölümlerini, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunu, Sağlık Bakanlığı Adli Toksikoloji Birimini, Azerbaycan Kriminal Laboratuvarını, Narkotik İşler Daire Başkanlığını ve Azerbaycan Referans Laboratuvarlarını ziyaret ederek bir dizi görüşme gerçekleştirildi.

Eğitimde, atık suların toplanması, depolanması ve ekstraksiyonu kavramları irdelenerek çıkarılan sonuçlar Doç. Dr. Evşen Güzel ve Öğr. Gör. Aslı Atasoy Aydın tarafından katılımcılara aktarıldı.

Program sonucunda, Azerbaycan’da ilgili atık su arıtma tesislerinden alınacak atık su örneklerinin analizleri ile madde kullanımına ve madde varlığını tespit etmeye yönelik somut sonuçlar alınabilecek bir sistem kurulabilecek.

Böylece farklı kurumlarda yapılan madde testlerinin ayrı ayrı toplanarak değerlendirilmesi zorluğunun önüne geçilerek popülasyona yönelik laboratuvar çalışmaları ile somut sonuçlar elde edilebilecek.

Bu sonuçlar neticesinde psikoaktif madde ile mücadelede kolluk kuvvetleri gerekli önleyici ve düzeltici faaliyetleri yapabilmelerine destek olunacak.

Sonraki Haber

"Türk Macar Diplomatik İlişkilerinin 100. Yılı" TİKA’nın Destekleriyle Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) organizasyonuyla Muğla’da “Türk-Macar Diplomatik İlişkilerinin Kurulmasının 100. Yıl Dönümü” kutlandı. MSKÜ’lü Prof. Dr. Melek Çolak’ın başkanlığında, Türk-Macar İlişkileri Araştırma Merkezi (TÜMACAM) tarafından...