Haberler

09 Aralık 2020

TİKA’dan Arnavutluk’ta İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen, 15 Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müfettişinin katıldığı 2 günlük “Kovid-19 Kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” başarıyla tamamlandı.

TİKA tarafından yürütülen İş Güvenliği Eğitim Programı (İGEP) çerçevesinde; içinden geçtiğimiz pandemi süreci göz önüne alınarak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşbirliğinde “Kovid-19 Kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” modülü hazırlanmıştı. TİKA koordinasyonunda hazırlanan modül kapsamında ikinci eğitim, 26-27 Kasım 2020 tarihleri arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’nda görevli 15 Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müfettişine yönelik çevrimiçi olarak düzenlendi.

Eğitim programının açılış oturumuna, Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’ndan Başmüfettiş Arben Seferaj, TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, İş Sağlığı ve Güveliği Genel Müdürlüğü Uluslararası İşbirlikleri Şube Sorumlusu Selçuk Yaşar ve TİKA Tiran Program Koordinatörü Dr. Emine Gizem Başkan katıldı.

Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’ndan Başmüfettiş Sn. Arben Seferaj yaptığı açılış konuşmasında, düzenlenen eğitimden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, eğitimde emeği geçen TİKA ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne teşekkürlerini iletti.

TİKA Tiran Program Koordinatörü Dr. Emine Gizem de Başkan yaptığı konuşmada; tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yeniden tırmanışa geçtiği ve riskin artarak devam ettiği bu dönemde faaliyetlerini sürdüren kurum ve kuruluşların gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alarak çalışanlarını bilgilendirmelerinin önemini vurguladı.

İş Sağlığı ve Güveliği Genel Müdürlüğü Uluslararası İşbirlikleri Şube Sorumlusu Selçuk Yaşar ise yaptığı konuşmada, TİKA koordinasyonunda ikincisi düzenlenen bu eğitim faaliyetini çok kıymetli bulduklarını söyledi. Koronavirüsün tüm dünyada sadece sağlık alanında değil hem ekonomik hem de istihdam anlamında sorunlara yol açtığının altını çizen Yaşar, düzenlenen eğitimin iş hayatının sekteye uğramaması adına arzettiği önemi ifade etti.

Eğitimde söz alan TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ise, TİKA olarak Türkiye’nin tecrübesini paylaşmaya yönelik projeleri koordine etmeye gayret ettiklerini, bu projelerin içerisinde eğitimin önemli bir yer teşkil ettiğini söyledi. Polat, düzenlenen eğitimin ekonomik hayatın devamına ve salgın sürecinin yönetimine katkı sağlayacağını de sözlerine ekledi.

İGEP Programı çerçevesinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile işbirliği halinde geliştirilen “Kovid-19 Kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” modülünün önümüzdeki dönemlerde farklı ülkelerde uygulanması planlanıyor.

Sonraki Haber

Karadağ’da Tarım ve İstihdama TİKA Desteği Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Balkan Ülkelerinde uyguladığı gıdaya erişim ve işsizliğin azaltılması kapsamında yürüttüğü Tarımsal Kalkınma Programlarının alt bileşeni olan “Ahududu Yetiştiriciliği Projesi” ile aile işletmelerinin ekonomilerinin iyileştirilmesine katkı sağlamaya devam ediyor....