Haberler

10 Aralık 2020

Karadağ’da Tarım ve İstihdama TİKA Desteği Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Balkan Ülkelerinde uyguladığı gıdaya erişim ve işsizliğin azaltılması kapsamında yürüttüğü Tarımsal Kalkınma Programlarının alt bileşeni olan “Ahududu Yetiştiriciliği Projesi” ile aile işletmelerinin ekonomilerinin iyileştirilmesine katkı sağlamaya devam ediyor.

TİKA, Karadağ’da göçün azaltılması, istihdam ve gıdaya erişim gücünün kazandırılmasına yönelik uyguladığı diğer tarımsal üretim projelerinin yanında, meyve üretiminin geliştirilmesi kapsamında daha önce desteklediği 320 aileye 10 aile daha ekleyerek, toplamda 330 aile işletmesini tarımsal üretime dahil etti.

Sancak Bölgesindeki sert doğa koşullarından dolayı tarımsal üretim imkânlarından yeterince faydalanamayan 10 aile işletmesine verilen tarımsal ekipmanlar sayesinde, geçimini ahududu üretimi ile sağlayan ailelerin tarımsal üretiminde sürdürülebilirlik ve kalite artırımına yönelik gayretleri desteklendi.

 

TİKA Tarımsal Üretim Projeleri Birlikte Çalışma Alışkanlığını Geliştiriyor

Biyelo Polye şehrinde düzenlenen Proje Ekipmanları Teslim Törenine Biyelo Polye Belediye Başkan Yardımcısı Ernad Suljeviç, Biyelo Polye Belediyesi Tarım Dairesi Müdürü Slobodan Jeliç, TİKA Podgoritsa Koordinatörü Abdurrahman S.Toprak ve ahududu üreticisi aile işletmeleri katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Ernad Suljeviç; TİKA’nın devamlı Bijelo Polje ve Karadağ halkına destek olduğunu ve tarım alanında hayata geçirdiği birçok proje için minnettar olduklarını ifade etti.

Suljeviç, TİKA’nın Balkanlarda uyguladığı Tarımsal Kalkınma Programları kapsamında uyguladığı projelerin bölgede yaşanan göçlerin önüne geçmek sureti ile sürdürülebilir bir yaşamın oluşturulmasına ve her ailenin, özellikle çiftçilerin hayat koşullarının iyileştirilmesi için birlikte çalışma alışkanlığının geliştirilmesine de katkı sağladığını belirtti.

 

Tarımsal Girdi ve Üretim Destekleri Devam Ediyor

TİKA, ülkede bugüne kadar tarım alanında; Örtü Altı Sebzeciliğini Geliştirme , Meyve Fidanı Üretimini Geliştirme ve Arı – Arı Ürünleri Geliştirme Projelerini hayata geçirmişti. TİKA’nın Karadağ’da gerçekleştirdiği Tarımsal Kalkınma Programları ile bugüne kadar 2000’den fazla Tarımsal Üreticiye ulaşıldı.

Plyevlya,  Biyelo Polye,  Petnitsa ve Plav şehirlerinde daha önce uygulanan  benzeri ahududu üretimini geliştirme projeleri ile ilk  ürünlerini 2018 yılı içerisinde almaya başlayan çiftçiler, elde edilen ahududu miktarının ortalama 1.000-1.500 kg arasında değiştiğini ve  proje ile işletmelerinin  yıllık ortalama 1.500 ile 2.500 Avro arasında ilave gelir sağladığını ifade ettiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Somaliland’daki Çiftçilere Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somaliland’ın Sanaag bölgesinde yaşanan sel felaketinden zarar gören 60 çiftçiye; 60 adet sulama motopompu, 15’er metrelik Helezonik sulama borusu, ve 85’er metrelik kangal sulama borusundan oluşan sulama ekipmanı...