Haberler

23 Haziran 2017

TİKA’dan Afrika’nın En Batısına Dostluk Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Fildişi Sahili’nde gerçekleştirilen gıda yardımı ve iftar programı çerçevesinde 1000 kişilik iftar programı gerçekleştirerek, ihtiyaç sahibi Fildişi Sahili vatandaşlarına 1000 paketlik gıda yardımında bulundu.

 Dünyanın birçok noktasında kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek amacıyla iftar ve gıda yardımı programları düzenleyen TİKA’nın benzer programlar gerçekleştirdiği ülkelerden biri de Fildişi Sahili oldu. Fildişi Sahili’nde gerçekleştirilen gıda yardımı ve iftar programı çerçevesinde 1000 kişilik iftar yemeği verilirken; ihtiyaç sahibi Fildişi Sahili vatandaşlarına 1000 paketlik gıda yardımında bulunuldu.

Ülkenin başkenti Abidjan ve Duekoue şehirlerinde gerçekleştirilen gıda paketi dağıtımlarında özellikle özellikle ülkede yakın dönemde yaşanan iç savaştan etkilenen savaş mağduru kadınlara öncelik verildi. TİKA ayrıca dağıtım programı çerçevesinde ülkede dezavantajlı gruplara yönelik faaliyetlerde bulunan kurumları da ihmal etmedi. Bingerville yetimhanesinde gerçekleştirilen programda aralarında daha önce TİKA tarafından destek verilen Grand Bassam Kızlar Yetimhanesinin de bulunduğu beş ayrı kuruluşa gıda yardımında bulunuldu.

Türkiye Abidjan Büyükelçisi Esra Demir ve Büyükelçilik yetkililerinin katıldığı programa yetim çocuklar da iştirak etti. Yaptığı konuşmada Büyükelçi Demir, TİKA’nın dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetlerden övgüyle söz ederken Fildişi Sahili’nde gerçekleştirilen 20 tonu aşan gıda yardımından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Büyükelçi Demir, Fildişi Sahili’nde Türkiye’nin kalkınma yardımlarının devam edeceğini de sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı.

Gıda dağıtımının yanı sıra 1000 kişilik iftar yemeği ikramında bulunan TİKA, Fildişi Sahilli Müslümanların iftar sevincini ülkenin en fakir bölgelerinde bulunan camilerde birlikte yaşarken aynı zamanda Fildişi Sahili Türk toplumunu ülkenin önde gelen Müslümanlarıyla bir araya getirdi. İftarda konuşan Türkiye Abidjan Büyükelçisi Esra Demir, Türkiye’nin güzide kurumlarından biri olan TİKA'nın özellikle Türk toplumunu bir araya getirmesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek Türk toplumunun ve Fildişi Sahili’nin önde gelen Müslümanlarının Kadir gecesini tebrik etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Yemen’de 1000 Kişilik İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemenin geçici başkenti Aden'de 1000 kişilik iftar programı düzenlendi. Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda Ramazan ayı kapsamında iftar sofraları kuran TİKA, Ramazan ayında gerçekleştirdiği programlara Yemen’de  de devam ediyor....