Haberler

15 Mayıs 2023

TİKA’dan Afganistan’daki Gençlerin İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Herat kentinde gençler için Ofis Görevlisi Temel Eğitim Programı düzenledi.

Afganistan’ın Herat şehrindeki idareler ve STK’larda çalışan gençlerin daha da etkin çalışabilmeleri ve üniversiteden yeni mezun olan öğrencilerin kendilerine daha kolay iş bulmaları için TİKA tarafından Mesleki Eğitim ve İstihdamı Artırma Programı  (MESİP) kapsamında, Gençlere Yönelik Kapasite Geliştirme ve Ofis Görevlisi Temel Eğitimi programı düzenlendi.

TİKA ve Zarar Görmüş Afganları Geliştirme ve Destekleme Derneği işbirliğiyle düzenlenen eğitim programında, özgeçmiş yazma ve resmi yazışma yapma, e-posta oluşturma, raporlama ile proje taslağı hazırlama konularında eğitimler verildi. Bir ay süren eğitim programına 50 kadın ve 50 erkek olmak üzere toplam 100 kişi katıldı.

Programa katılan gençler, ofis personeli temel eğitimlerinin çalışma hayatları için çok faydalı olduğunu, kendilerini geliştirebilmeleri için de gerekli gördüklerini belirttiler. TİKA’dan buna benzer eğitim programlarını beklendiklerini söyleyen kursiyerler, başka arkadaşlarının da buna benzer programlara katılmak istediklerini aktardılar.

TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ise sertifika töreninde yaptığı açıklamada; “Kapasite geliştirme tarzı programlarını hem bilgi hem uygulama sağlaması açısından önemsiyoruz. İnsana yatırım olan bu tür eğitimlerin özellikle gençlerin hayatında yapıcı ve unutulmaz etkileri sahip olmasından dolayı temel mesleki eğitim programlarını daha da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Özellikle kız öğrencilerin ofis görevlisi eğitimine katılmadan önce özgeçmiş yazma ve e-posta oluşturma konularında pek bilgileri bulunmadığını ve bu alanlarda ihtiyaçlarını karşılamak için ücret ödemek zorunda kaldıklarını ancak eğitimden sonra bu sorunlarının hallolduğunu ifade ettiler. Bazı memurlar da iş tecrübeleri olmasına rağmen daha önce nitelikli bir rapor yazma hakkında bilgileri olmadığını dile getirdiler. Böylece eğitim programına katılan tüm gençler memnuniyetlerini belirttiler. Bu açıdan söz konusu eğitimin gençler tarafından çok önemsediğini söyleyebilirim.” ifadelerini paylaştı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Bosna Hersekli Arama Kurtarma Ekipleri Eğitim Görüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası Doktorlar Birliği ve İHH Ankara Arama Kurtarma ve Acil Yardım (ANSAR) iş birliğinde 7 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında Saraybosna'da kentsel arama kurtarma,...