Haberler

15 Mayıs 2023

TİKA’nın Destekleriyle Bosna Hersekli Arama Kurtarma Ekipleri Eğitim Görüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna-Hersek Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası Doktorlar Birliği ve İHH Ankara Arama Kurtarma ve Acil Yardım (ANSAR) iş birliğinde 7 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında Saraybosna'da kentsel arama kurtarma, acil durumlara giriş ve medikal arama kurtarma eğitimi düzenlendi.

Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) ve Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında düzenlenen eğitimlere Bosna Hersek genelinden 65 kişi katıldı.

Teorik ve pratik eğitimlerin ardından 12 Mayıs 2023 tarihinde Saraybosna’da ortak bir tatbikat düzenlendi.

Bosna Hersek Federasyonu Sivil Koruma İdaresinde görevli Belma Mahmiç “Türkiye’deki deprem bölgesine giderek arama kurtarma operasyonlarda yer aldım. Hayatım boyunca hiç unutmayacağım anları yaşadık. Türkiye desteğiyle daha önceki yıllarda düzenlenen eğitimlere de katıldım. Bu tatbikat her ne kadar bir kurgu olsa da bizim için çok önemli, çünkü gerçek afet durumlarında burada öğrendiklerimizi uyguluyoruz.” dedi.

ANSAR mensubu ve kentsel arama kurtarma baş eğitmeni Ömer Ünal ise yaptığı açıklamada 2017 yılından beri Bosna Hersek dağlarında arama kurtarma, kentsel arama kurtarma, suda arama kurtarma eğitim verdiklerini belirtti. Ünal, Türkiye’de meydana gelen 6 Şubat depremlerinde bölgeye giden ekiplerin, arama kurtarma çalışmalarında büyük bir çaba gösterdikleri kaydetti.

TİKA tarafından gerçekleştirilen medikal ve kentsel arama kurtarma eğitimleri sertifika töreni T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin'in katılımı ile Bosna Hersek Parlamentosunda gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kuzey Makedonya’da Düzenlenen Balkan Diş Hekimleri Birliği Kongresine Destek

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Diş Hekimleri Odası tarafından düzenlenen 26. Balkan Diş Hekimleri Birliği Kongresi (26th BASS Congress) organizasyonuna TİKA tarafından destek sağlandı. Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi Prof. Dr. Elizabeta Georgievska’nın başkanlığında 11-13 Mayıs 2023...