Haberler

15 Ağustos 2018

TİKA’dan Afganistan’da Türk Ebru Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da Türk ebru kursu açıldı.   

TİKA tarafından Afganistan Herat’ta Türk ebrusu kursu açıldı. Erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı düzenlenen kurslar üç seviyede icra edilecek olup, toplam beş ayda tamamlanacak. Hat sanatı, tezhip, camcılık vb. pek çok sanata da uygulanabilen ebru sanatı iyi öğrenildiği takdirde kursiyerlere gelir getiren bir meslek haline de gelecek.

Türkiye’den gelen birinci sınıf ebru malzemesi kullanılarak sürdürülen kurslar, maharetli ebru ustaları Maarif Vakfı Afgan Türk Okulu öğretmenlerinden Bilal Demirel ve Sâime Demirel tarafından veriliyor. Kurslar TİKA’nın Herat ofisinde yeni açılan Kütüphane, Konferans ve Eğitim salonunda veriliyor. Üç dönem devam edecek olan ebru kurslarından mezun olanlara dönem sonunda sertifikaları verilecek. Darice, Türkçe, İngilizce ve Arapça eserlerden oluşan 1500 civarında kitap, süreli yayın ve 1000 civarında elektronik kitabın bulunduğu eğitim salonunda ayrıca A1 ve A2 seviyesinde verilen ve büyük bir ilgi ile karşılanan Türkçe kursları da devam ediyor.

Herat Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden, çeşitli sanat kuruluşları mensuplarından ve sanatseverlerden oluşan kursiyerler ilk dersin sonunda ürünlerini sergilemeye başladı. Kursun açılışında konuşan Afganistan Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar, kursiyerlere başarı dileyerek bu güzel fırsatı en iyi şekilde değerlendireceklerine inandığını söyledi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Sudan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve TRT iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı ile Sudan'a gelen öğrenciler,...