Haberler

16 Ağustos 2018

TİKA’nın Gönüllü Elçileri Sudan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve TRT iş birliğinde üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amacıyla düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı ile Sudan'a gelen öğrenciler, atölye çalışmalarına katıldı.  

TİKA'ya ait Sudan-Türk Mesleki Eğitim Merkezi'nde atölye dersleri alan gönüllüler, elektrik, elektronik, mekatronik ve iklimlendirme laboratuvarlarında elektronik devreler, motor kontrol devreleri ve soğutma sistemleri üzerinde atölye çalışmalarına katkı sağlıyor.

Fırat Üniversitesi öğrencisi Muhammed Hamza Yıldız, yaptığı açıklamada, Sudan’daki TİKA projelerinden ve çalışmalarından gurur duyduğunu belirterek mesleki eğitim merkezinin donanım ve insan kaynağı konusunda her türlü imkâna sahip olduğunu söyledi. Yıldız, "Afrika'nın ortasında böylesine profesyonel bir eğitim verildiğini görünce oldukça şaşırdım. TİKA'nın Sudan'da yaptığı faaliyetleri yerinde inceleme imkânımız oldu. Buradaki insanların bütün olumsuzluklara rağmen neşelerinden vazgeçmediğine şahit oldum. Bu tavırları beni çok mutlu etti." dedi.

Amasya Üniversitesi öğrencisi Halil İbrahim Çıtır da "Mesleki Eğitim Merkezi'nin imkânları oldukça geniş, burada bir nevi staj yapıyor ve öğrendiklerimizi pekiştiriyoruz." diye konuştu.

İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencisi Furkan Demir de mesleki eğitim merkezinde yoğun ve faydalı bir eğitim aldıklarını, TİKA’nın projesiyle burada alanında yetkin meslek erbaplarının yetiştirildiğini kaydetti.

Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Fatih Cemre Utaş da "Burada Türklere ve Türkiye’ye bakış açısı çok olumlu, bilhassa Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a büyük bir teveccüh var. Sudan halkı gittiğimiz hiçbir yerde bizden sevgisini ve muhabbetini eksik etmedi." ifadelerini kullandı.

Gönüllü öğrenci ekibine mihmandarlık eden TİKA Uzmanı Burak Özden, Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında 13 kişilik öğrenci grubuyla 1 haftalığına Sudan’da bulunduklarını söyledi. Öğrencilerin gün boyu atölye çalışmalarına iştirak ettiklerini, akşam kalan vakitte ise Sudan’ı ve insanları tanımak için sokaklarda dolaştığını anlatan Özden, "Heybemizdekileri Sudan halkıyla paylaşmaya geldik. Gördük ki onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Halktan gördüğümüz ilgi bizi ziyadesiyle mutlu ediyor." ifadelerine kullandı. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Gönüllü Elçilerinden Fas'ta Sağlık Taraması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinatörlüğünde düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında, Fas'a gelen gönüllü öğrenciler, çok sayıda hastaya sağlık taraması yaptı.  TİKA'nın koordinasyonunda düzenlenen program kapsamında, Fas'ta bulunan tıp fakültesi gönüllü öğrencilerden...