Haberler

13 Kasım 2023

TİKA’dan Afganistan’da Makale ve Şiir Yarışması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Herat şehrinde “Gençlerin Gözünden Kalkınma Konulu Şiir ve Makale Yarışması” düzenledi.

TİKA Herat Program Koordinasyon Ofisi gerçekleştirdiği kültürel programlar çerçevesinde düzenlenen yarışmaya yetmişten fazla genç katıldı. Katılımcılar Türkçe, Farsça, Peştuca, Özbek veya Türkmen Türkçesi ile yazdıkları şiir ve makalelerle programın finaline girmeye çalıştı.

Üniversite öğretim üyelerinden oluşan heyetin değerlendirmesi sonucunda, şiir ve makale kategorilerinde ilk üç sırada yer alan katılımcılara ödülleri takdim edildi. TİKA ile Yaran-ı Şeffaf Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye Cumhuriyeti Herat Başkonsolosu, üniversite hocaları ve çok sayıda genç insanın katıldığı final programında seçilen şiir ile makaleler yazarları tarafından okundu. Seçilen eserler daha öncesinde bir kitapçıkta basıldı ve ödül töreninde katılımcılara dağıtıldı.

Programın sonunda katılımcılara sertifika verilirken her iki alanda kalkınma konusunu ele alan makale yazarları ile şairler arasında dereceye girenlerden birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye tablet ve üçüncüye akıllı telefon olmak üzere toplamda altı katılımcıya ödülleri takdim edildi. Genç katılımcılar kalkınma konusunda görüşlerine zemin verildiği ve düşüncelerini paylaşıp tartışabildikleri bir ortam hazırladığı için TİKA’ya teşekkür etti ve gençler için sosyal programların devam etmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Heratlı 1000 Depremzede Aileye Kışlık Çadır Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Herat vilayetinde 1000 depremzede aileye kışlık çadır desteğinde bulundu. Geçtiğimiz Ekim ayında Afganistan’ın Herat vilayetinde, merkezi Zindecan ilçesi olan ve şiddetleri 6.3 ile 6.5 olarak tespit edilen...