Haberler

13 Kasım 2023

TİKA'dan Heratlı 1000 Depremzede Aileye Kışlık Çadır Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Herat vilayetinde 1000 depremzede aileye kışlık çadır desteğinde bulundu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Afganistan’ın Herat vilayetinde, merkezi Zindecan ilçesi olan ve şiddetleri 6.3 ile 6.5 olarak tespit edilen depremlerin hemen ardından bölgeye gidip depremzede 2.000 aileye gıda kolisi ulaştıran TİKA; şimdi de depremlerden etkilenen köylerdeki depremzede halkın en önemli ihtiyaçlarının başında gelen çadır sorununa çözüm bulmak amacıyla ihtiyaç sahibi 1000 aileye kışlık çadır desteğinde bulundu. TİKA tarafından bölgede ayrıca 10 adet seyyar tuvalette kuruldu.

Bölgeye ulaştırılan çadırların dağıtımı Türkiye’nin Herat Başkonsolosu Sinan İlhan, TİKA Herat PKO Koordinatörü Arafat Deniz ve Afgan Kızılayı’ndan yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Çadır dağıtımında konuşan Deniz; "Herat depreminden çok sayıda yerleşim yeri etkilendi ve evsiz kalan insan sayısı da çok olduğundan barınma ihtiyacını karşılamak üzere çadır temini işine öncelik verdik. Havaların da soğumasıyla sokakta ve parklarda çadırsız kalmak zorunda kalan kişilere de yardımcı olmak istedik." dedi.

– 2 bin 500 kişi yaşamını yitirmişti

Afganistan'ın batısında, İran sınırında bulunan Herat'ta 7 Ekim ve sonrasında art arda şiddetli depremler meydana gelmişti.

Bölgede o dönem iki hafta içinde en büyüğü 6,3 olan 4 deprem meydana gelmiş, 5'in üzerinde de çok sayıda artçı sarsıntı kaydedilmişti.

Depremlerde yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce kişinin yaralandığını açıklanmıştı.

Depremler sonrası çok sayıda Heratlı geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalmıştı.

Sonraki Haber

TİKA, Kenya’da Toplumsal Kalkınmayı Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Ahadi Kenya Derneği ile iş birliğinde Kenya'da kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla kadın ve gençler yararına faaliyetler sürdüren yardımlaşma gruplarına un öğütme makinesi temin edildi. Kiambu eyaletine bağlı Thika...