Haberler

11 Mart 2020

TİKA’ dan Paraguay’da Eğitime Destek

Paraguay’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Okulu öğrencileri yeni eğitim yılına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen okullarında merhaba dedi.

Paraguay'ın Başkenti Asuncion'a yaklaşık 20 km uzaklıktaki Luque kentinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Okulu TİKA tarafından iç ve dış mekanlarında gerçekleştirilen tadilat çalışmalarıyla yeni bir görünüme kavuşturuldu. Proje kapsamında okulun idari bölümleri için de iki katlı yeni bir bina inşa edildi. Yenilenen okulun teslim edilmesi törenine Paraguay Eğitim ve Bilim Bakanı Eduardo PETTA, T.C. Asuncion Büyükelçisi Armağan İnci Ersoy ve TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Eğitim Bakanlığı İşbirliği Direktörü, Bölge Eğitim Direktörü, Belediye Kültür Departmanı Dİrektörü, basın mensupları, okul aile birliği üyeleri ve pek çok davetli katıldı.

Bakan Petta yaptığı konuşmada özellikle çocuklara sağlanan olanakların iyileştirilmesinin önemine değinerek, “Bugün bu okulun yenilenmesi ve çocuklarımıza teslim edilmesi aslında geleceğimize yapılan bir katkıdır. Bu katkı sevgi dolu bir eğitimle birleşerek öğrencilerimizin geleceklerinde, dolayısı ile ülkemizin geleceğinde büyük bir rol oynayacaktır. Çocuklarımız sadece burada öğrendiklerini değil buradaki atmosferi da hafızalarına kazıyacaklardır. Bu dayanışmaya katkı sağlayan Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerimi sunuyorum. Burası bizim olduğu kadar sizin de okulunuzdur.” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Büyükelçi Ersoy ise; “Bir okul inşa etmek aslıda bir geleceği inşa etmektir. İnanıyoruz ki bu okul bu yenileme projesinin devamında çok daha iyi bir seviyeye yükselecektir. Türkiye Cumhuriyeti olarak gücümüz her zaman sizinle birlikte olacaktır” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ise yaptığı konuşmada TİKA tarafından Paraguay’da gerçekleştirilen ilk projelerden birinin eğitim alanında olmasından memnuniyet duyduğunu vurgulayarak, ülkemizin adını taşıyan bu okullun eğitim alanında daha iyi seviyelere ulaşabilmesi için desteklerinin süreceğini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından TİKA tarafından öğrencilere hediyeler dağıtılarak okul binası hizmete açıldı.

4 ila 13 yaş aralığında 650 öğrenci ve 44 öğretmeni bulunan okulda gerçekleştirilen tadilat projesi kapsamında; okul çatısı ve hasarlı duvarlar yenilenerek güvenlik önlemleri artırıldı. Ön ve arka okul bahçesi ile oyun alanları öğrencilerin kullanımına daha uygun şekilde yeniden düzenlenerek öğrenciler için gölgelikli oyun alanları oluşturuldu. Okul idaresinin kullanımı için yeni bir idari bina yapıldı. Tuvalet ve lavabolar ile su tesisatı yenilenerek gerekli sıhhi koşullar sağlandı ve tüm iç ve dış mekânlarda boya işlemleri gerçekleştirildi. Öğrenci sıra ve dolapları yenilendi. Böylelikle okulun tüm kullanım alanları ve çehresi değiştirilerek fiziki şartlar eğitim ve öğretim için daha uygun hale getirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijerli Sağlık Personeline Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında 2017 yılında başlatılan çalışmaların devamı olan ve Sudan-Türk işbirliği çerçevesinde üçüncü ülkelere yönelik sürdürülen eğitimlerin altıncısında Nijerli 30 doktor,...