Haberler

11 Mart 2020

TİKA’dan Nijerli Sağlık Personeline Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Tıp Kapasite Artırma Programı (ATKAP) kapsamında 2017 yılında başlatılan çalışmaların devamı olan ve Sudan-Türk işbirliği çerçevesinde üçüncü ülkelere yönelik sürdürülen eğitimlerin altıncısında Nijerli 30 doktor, hemşire ve acil tıp personeline “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş Eğitimi (ADG+)” verildi.

TİKA koordinasyonunda, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türk ve Sudan Sağlık Bakanlıkları işbirliğinde, İİT üyesi 12 ülkeye yönelik başlatılan eğitimlerin altıncısı Nijer’de gerçekleştirildi.

Eğitim programı kapsamında Sudanlı ve Türk eğitmenlerinden oluşan ekip, Nijer Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen 30 doktor, hemşire ve acil tıp personelini katıldığı Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş Eğitimi (ADG+) Modülü uyguladı.

Proje çerçevesinde, TİKA, SESRIC, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde acil sağlık hizmetleri alanında liderlik rolü üstlenen Sudan’ın,  ihtiyaç duyduğu yerli eğitici havuzunun oluşturulması amacıyla acil durumlarda müdahale eğitimleri veriliyor. 2017-2018 dönemi içerisinde, 58'i eğitici olmak üzere toplam 228 Sudanlı sağlık personeline Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş (ADG+) Eğitimi verilerek Sudan’ın beşeri kapasitesinin oluşturulmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirildi.

Bir yıllık eğitim programını tamamlayarak eğitici olan 58 Sudanlı eğitmen, tecrübelerini İİT üyesi ve TİKA ofislerinin bulunduğu 12 ülkenin sağlık personeline 2019 yılı itibariyle aktarmaya başladı. İİT üyesi ülkeler nezdinde afet ve acil durumlarda müdahaleye yönelik eşgüdüm ve ortak kapasitenin oluşturulması amacıyla oldukça önem taşıyan söz konusu eğitimler Cibuti, Çad, Somali, Gine ve Gambiya’dan sonra Nijer’de gerçekleştirildi.

Eğitim alan kursiyerlerden eğitici adaylar seçilip kendilerine ileri seviye kurs ve eğitici eğitimi verilmesiyle birlikte Nijer’de eğitmen kapasitesinin oluşturulması hedefleniyor.

Nijer Sağlık Bakanlığından yetkililerin de katıldığı törende katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

ATKAP programı ile TİKA, Türkiye’nin sağlık sektöründe elde etmiş olduğu kazanımları Dünya’nın birçok farklı yerine taşıyor. 2020 yılında 6 İİT ülkesinde düzenlenecek ADG+ eğitimleriyle projenin sürdürülmesi hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Yenilediği Hastane Gürcistan'da Koronavirüs İle Mücadelenin Merkezi Oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede Gürcistan'a verdiği desteğin altını çizerek "Ülkemizde virüse karşı verdiğimiz mücadeleye ilişkin deneyimlerimizi diğer ülkelere aktarmak,...