Haberler

01 Eylül 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Pakistan Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden bir araya gelen gönüllü öğrenciler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Pakistan’a giderek TİKA’nın buradaki faaliyetlerine katılım sağladı.

2022 TPP kapsamında Pakistan’a giden gönüllü elçilerimiz, TİKA tarafından desteklenen projeleri yerinde inceleme fırsatı elde etti.

Lahor Okulu’nu ziyaret eden gönüllü öğrencilerimiz, burada devam eden çalışmalara katkı sağladı. Öğrenciler, Lahor Mansoora Örnek Koleji’nde kimya laboratuvarının yenilenmesi ve okul bahçesinin ağaçlandırılması çalışmalarına yardım etti. Çalışma sonrasında okul öğrencileri ile Türk öğrenciler arasında dostluk maçı düzenlendi. Gönüllü elçilerimiz Lahor’daki son günde kentin tarihi ve kültürel mekânlarını gezdi. Bu kapsamda Minare Pakistan, Padişah Camii, Lahor Kalesi ve Wagah Sınır Kapısı öğrenciler tarafından ziyaret edildi.

Programın devamında T.C. İslamabad Büyükelçiliğine ziyarette bulunan TİKA’nın gönüllü elçileri, Büyükelçi Mehmet Paçacı tarafından kabul edildi. Gönüllü öğrencilerimiz daha sonra Anadolu Ajansı, Türk Kızılay, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı Okulları’nın Pakistan ofislerine ziyaret gerçekleştirdi.

Bal üretim faaliyetlerine katıldılar

Pakistan Ulusal Tarım Araştırmaları Merkezi’nde devam eden (NARC) çalışmalara katılan öğrenciler, TİKA tarafından kurulan laboratuvarlarda incelemelerde bulunarak bal üretim faaliyetlerine katıldı. Youth Impact Derneği’nin katkılarıyla Pakistanlı öğrencilerle bir araya gelen Türk öğrenciler, çeşitli etkinlikler düzenledi.

Pakistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla İslamabad Mükemmeliyet Okulu’nda düzenlenen törene katılan gönüllü öğrenciler, daha sonra bu kez de Mükemmeliyet Okulu için kurulan kimya laboratuvarı çalışmalarına yardım etti. Oyun parkı alanında gerçekleşen çevre düzenlenme faaliyetlerine katılan elçilerimiz, daha sonra İslamabad şehrinin turistik mekânları arasında bulunan Pakistan Anıtı, Faysal Camii ve Daman-e-Koh seyir terasını ziyaret etti.

Sonraki Haber

TİKA, Tacikistan’da Arıcılığı Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Tacikistan’da başlatılan Arıcılığı Geliştirme Programı kapsamında toplam 74 aileye arı kovanı ve temel arıcılık ekipmanı temin edildi. TİKA ile Tacikistan Tarım Bakanlığı iş birliğinde başlatılan Arıcılığı Geliştirme Programı kapsamında...