Haberler

20 Şubat 2014

Tanzanya'da Göz Muayenesi ve Katarakt Ameliyatları Gerçekleştirildi

Tanzanya’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı öncülüğünde, Türkiye-Azerbaycan ortaklığıyla gerçekleştirilen Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı kapsamında onlarca Tanzanyalıya katarakt ameliyatı yapılırken, yüzlerce hastanın gözleri muayene edildi.

Tanzanya’da, Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı çerçevesinde Mukuranga Devlet Hastanesinde hayata geçirilen 1. Uygulamalı Katarakt Eğitimi projesiyle onlarca Afrikalıya yardım eli uzatıldı. Azerbaycan Gençliğe Yardım Fonu ile dünya çapında gerçekleştirdiği sağlık projeleriyle tanınan Yeryüzü Doktorları Derneği, Tanzanya’da katarakta bağlı görme sorunu yaşayan onlarca kişiye göz muayenesi ve katarakt ameliyatı yaptı.

Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programının katılımcıları arasında eski Tanzanya Cumhurbaşkanı Ali Hasan Mwinyi ve Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu yer alırken, Türkiye ve Azerbaycan’dan katılan gönüllü doktorlara TİKA heyeti eşlik ediyor.
Programın açılışından sonra göz muayenesi olmak isteyen eski Tanzanya Cumhurbaşkanı Mwinyi’ye Türk ve Tanzanyalı doktorlarca muayene yapıldıktan sonra katarakt teşhisi konuldu. Yaşadığı göz ağrıları sebebiyle kendisine reçete yazılan 90 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı Mwinyi, gönüllü doktorlara teşekkür etti.

Ameliyat öncesinde göz muayenesi olan 35 yaşındaki Fatima Omari, Mukuranga bölgesinde 3 çocuğuyla zor şartlarda yaşadığını ifade ederek, “Katarakt rahatsızlığım var. Darüsselam’a ameliyat olmak için bir kere gittim fakat ameliyat ücreti çok yüksek olduğu için tedavi olamadan geri döndüm. Çocuklarıma daha iyi bakabilmek ve onlar için para kazanabilmek için ameliyat olmak istiyorum. Burada ücretsiz ameliyatlar olduğunu duyduğumda hemen geldim. Herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Proje açılışında gönüllü Türk ve Azerbaycanlı doktorların tecrübelerini yerel doktorlarla paylaşacağı, TİKA’nın yardımıyla gerçekleştirilen projenin Tanzanya’da göz sağlığı alanında büyük katkı sağlayacağı belirtildi. Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Davutoğlu, programın Tanzanya koordinatörlüğünü yapan Rehema Vakfıyla emeği geçen başta TİKA ve Azerbaycan olmak üzere herkese teşekkür etti. TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk ise Türkiye’nin Afrika’da birçok proje gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, “Bu proje Azerbaycan ile birlikte yürütülen ilk proje olarak bizim için çok önemli. Yeryüzü Doktorları Derneğiyle gerçekleştirdiğimiz bu projeye olan destekleri için Azerbaycan’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kötü yaşam koşulları, sahra şartları, yetersiz beslenme, Afrika’da katarakt başta olmak üzere birçok göz hastalığının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu nedenle milyonlarca insan gün ışığına hasret yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte dünya üzerinde körlük sebeplerinin yüzde 50’si, kolayca tedavi edilebilecek katarakt vakaları sonucu oluşuyor. Bugün Afrika’da ameliyatla tedavi edilebilecek 3 milyon kör hastanın olduğu belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün son katarakt ameliyatı haritasına göre, dünyada en çok katarakt vakasının karşılaşıldığı Afrika, en az katarakt ameliyatının yapıldığı yer olarak göze çarpıyor.

Afrika’da son yıllarda artarak devam eden katarakt problemi yaşa bağlı olarak artış gösteriyor. Körlüğe kadar varan sonuçlarıyla karşılaşılan katarakt, küresel anlamda önemli bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Genetik ve çevresel faktörlere bağlı ortaya çıkan katarakt, güneşin UV ışınlarının yoğun olduğu bölgelerde daha çok görülüyor. Bu sebeple Afrika’da yoğun olarak karşılaşılan katarakt vakaları günümüzde yalnızca ameliyatla tedavi edilebiliyor.

Körlük, Tanzanya’da en önemli sağlık problemlerinin başında geliyor. Ülkede 350 bin kişinin kör olduğu, 1 milyondan fazla kişide ise görme bozukluğu olduğu belirtiliyor. Körlük vakalarının yarısının ise katarakt kaynaklı olduğu, uzmanlarca ifade ediliyor.
Tanzanya devleti tarafından 2003 yılında belirlenen, “Hedef 2020: Görmek bir haktır” başlıklı sağlık hedefleri çerçevesinde katarakta bağlı görme kaybı vakalarının azaltılması amaçlanıyor. Ulusal bir hedef olarak ortaya konan “Hedef 2020: Görmek bir haktır” programının, Tanzanya’nın tüm bölgelerinde aşamalı olarak hayata geçirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Lübnan'a Ambulans Desteği

Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin sağlık altyapı ve ihtiyaç duydukları medikal donanım ve araç ihtiyaçları çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen bölgesel projeler kapsamında Lübnan’a 3 adet tam donanımlı hasta nakil ambulansı desteğinde...