Haberler

20 Şubat 2014

Togo Deo Gratıas El Zanaatları Merkezi Faaliyetlerine Başladı

Togo’da ailelerin geçimlerini temin etmek ve gençlerin nitelikli meslek sahibi olmaya özendirilmeleri amacıyla tasarlanan proje kapsamında, Togo Deo Gratias El Zanaatları Merkezi’ne TİKA tarafından kurulan iki atölye ve bir dükkân faaliyetlerine başladı.

Togo’da 2005 yılında kurulan Deo Gratias El Zanaatları Eğitim Merkezi meslek sahibi olmak isteyen ve geleceklerini teminat altına almak isteyen gençlere yönelik bir dernek olma özelliği taşıyor. Bu kapsamda ailelerin geçimlerini temin etmek ve gençlerin nitelikli meslek sahibi olmaya özendirilmeleri amacıyla tasarlanan proje kapsamında, Togo Deo Gratias El Zanaatları Merkezi’ne TİKA’nın katkılarıyla iki atölye ve bir dükkân inşa edildi. Ayrıca, marangoz, kaynak ve biçki-dikiş atölyelerinin teknik donanımları da TİKA tarafından temin edilerek dernek yetkililerine teslimi gerçekleştirildi.

Söz konusu merkezin TİKA tarafından yapılan atölyelerinin açılışı ve teknik donanım teslim törenine Türkiye’nin Lome Fahri Konsolosu Franck Sessou, Togo Mesleki Eğitimden Sorumlu Bakanlık temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı. Türkiye Lome Fahri Konsolosu Sessou törende yaptığı açıklamada, işsizlikle mücadele kapsamında TİKA’nın destekleriyle hayata geçirilen söz konusu projenin, Togolular için çok büyük önem taşıdığını belirtti. Türkiye Lome Fahri Konsolosu Sessou, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Eğitim düzeyinin düşüklüğü ve mesleki eğitim imkânlarının kısıtlı oluşu nedeniyle Togo’da işsizlik oranı yüksek seviyede seyrediyor. Bu nedenle, demokratikleşme sürecindeki Afrika’da ve bu bağlamda Togo’da bir dizi sosyo-politik krizler yaşanıyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle gençlere sürekli iş temini konusunda destek sunulması amaçlanıyor. Gençlerin mesleki eğitimlerini teşvik ve köylerde ve kasabalarda yoksulluğun azaltılması amacıyla, Deo Gratias derneği ile işbirliğinde hayata geçirilen proje kapsamında, işsizler için nitelikli el işçiliği imkânına kavuşmaları ve gerek ulusal gerekse uluslararası pazarların normlarına uygun el zanaatlarını icra etmeleri sağlanmış olacak.

Sonraki Haber

Lübnan'a Ambulans Desteği

Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin sağlık altyapı ve ihtiyaç duydukları medikal donanım ve araç ihtiyaçları çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen bölgesel projeler kapsamında Lübnan’a 3 adet tam donanımlı hasta nakil ambulansı desteğinde...