Haberler

18 Haziran 2018

Tacikistan’a Engelli Rehabilitasyon Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tacikistan’ın en büyük hastanesi, Milli Tıp Merkezi “Şifobahş” bünyesinde Engelli Rehabilitasyon Merkezi kuruyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamada hastane yönetiminin belirlediği alanda tek katlı bir bina inşa edilecek. Projenin ikinci aşamasında ise ihtiyaç duyulan tıbbi cihaz ve ekipmanların alımı gerçekleştirilecek.

Engelli Rehabilitasyon Merkezinin kurulmasına ilişkin protokol, Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nasim Olimzoda Hoca ile TİKA Tacikistan Koordinatörü Tarık Mete tarafından imzalandı.

Tacikistan’a uluslararası standartlarda bir Engelli Rehabilitasyon Merkezi kazandırılması amacıyla hayata geçirilen projenin bu senenin sonuna kadar bitirilmesi öngörülüyor.  Rehabilitasyon merkezinde, Şifobahş Hastanesi’nin ortopedi servisinde ameliyat olan hastaların ameliyat sonrası normal hayata uyum sağlayabilmeleri için tedavi görmeleri hedefleniyor. Kurulacak merkezde engellilerinin rehabilitasyonu alanında yurtdışında eğitim almış uzman fizyoterapist ve ergoterapistlerin görev alması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nijerli Yetimlere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’in başkenti Niamey’de 65 öğrenci kapasiteli yetimhanenin donanımı gerçekleştirildi. TİKA, Nijer’de yetimlere destek oluyor. Nijer, dünyanın doğum oranı en yüksek ülkesi konumunda yer alıyor. Ülkede yetimler ve öksüzlerin...