Haberler

23 Ağustos 2015

Sudan Türk Gen Kaynakları ve Sperm Üretim Merkezi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Sudan’ın El Cezire eyaletinde bulunan Sperm Üretim Merkezi personellerinden 3 veteriner hekime Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.

Sudan-Türk Gen Kaynakları ve Sperm Üretim Merkezi 2013 yılında açılışı  yapılmış ve 2015 yılının Nisan ayında 9 adet damızlık boğanın Sudan’a hibe edilmesi ile faaliyetlerine başlamıştı. Türkiye’nin yıllar öncesinden başlamış olduğu İneklerde Suni tohumlama faaliyeleri hayvancılık ıslahında çok önemli etkiler oluşturdu.

Bu kapsamda Sudan hayvancılığının da bu tecerübeden faydalanması amacıyla Sudan’ın El Cezire eyaletinde bulunan Sperm Üretim Merkezin personellerinden 3 veteriner hekim,  İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü eşliğinde İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Menemen Sperm Üretim Merkezi, EGEVET Sperm Üretim Merkezi, Efe Tarım ile  Ödemiş, Tire, Kemalpaşada bulunan modern süt-besi işletmeleri ve Kemalpaşa Halilbeyli Mezbahanesine çalışma ziyaretlerinde bulundu.

Sudanlı veteriner hekimler söz konusu kurumlara yapılan ziyaretler ile damızlık boğaların bakımı, beslemesi; spermin üretimi, işlenmesi, pazarlanması, uygulanması, hayvancılığa olan katkıları, modern işletmeler hakkında teorik ve uygulamalı eğitmler aldılar. Eğitimin ardından Sudanlı veterinerhekimler yaptıkları açıklamada söz konusu eğitim programının önemine değinerek, eğitim programının düzenlenmesine destekte bulunan TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.  

Sonraki Haber

TİKA Arnavutluk Lezha Devlet Hastanesi’nin Laboratuvarını Yeniledi

Arnavutluk’taki Lezha Devlet Hastanesi’nin laboratuvarı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek eksiklikleri giderildi. Arnavutluk’un Lezha şehrinde bulunan Lezha Devlet Hastanesi için yetkililer, biyokimya laboratuvarlarının yetersiz olduğunu ve sağlıklı tahlillerin yapılamadığını belirtilmek suretiyle...