Haberler

24 Ağustos 2015

TİKA Arnavutluk Lezha Devlet Hastanesi’nin Laboratuvarını Yeniledi

Arnavutluk’taki Lezha Devlet Hastanesi’nin laboratuvarı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenerek eksiklikleri giderildi.

Arnavutluk’un Lezha şehrinde bulunan Lezha Devlet Hastanesi için yetkililer, biyokimya laboratuvarlarının yetersiz olduğunu ve sağlıklı tahlillerin yapılamadığını belirtilmek suretiyle yeni teknolojilerle donatılmış bir biyokimya laboratuvarının kurulması için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’ndan (TİKA) yardım talebinde bulundular.  Yapılan incelemede hastane imkânlarının yetersiz olduğu tespit edildi ve öncelikli ihtiyaçlar arasında yer alan biyokimya laboratuvarı yenilenerek eksiklikler giderildi. Bu bağlamda kan, idrar vd. tahlillerin yapılması için gerekli malzemeler tedarik edilerek yetkililere teslim edildi. Böylelikle teşhis ve tedavilerdeki sorunların aşılmasına önemli ölçüde destek verildi. 

Lezha Devlet Hastanesi’ne verilen bu destekle hastanenin daha modern standartlarda ve iyi şartlarda sağlık hizmeti vermesi sağlandı.

Arnavutluğun kuzeyinde, 27,500 nüfuslu Lezha şehrinde bulunan Lezha Devlet Hastanesi 60’ı doktor olmak üzere toplam 300 personelin çalıştığı bölgesel bir hastane olup Lezha şehri ve yakınındaki şehirlerde yaşayan yaklaşık 50.000 kişiye hizmet vermektedir.

Sonraki Haber

TİKA Tacikistan’ın Tarihi Eserlerini Korumaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Bilimler Akademisi Ahmadi  Doniş Tarih, Arkeoloji ve Etnoğrafya Enstitüsü Milli Tarih Eserleri Müzesi dış cephe onarımı gerçekleştirildi. 2004 yılında Türkiye tarafından onarımı yapılan ve 2014 yılında...