Haberler

20 Eylül 2016

Sudan’da Selzedelere Gıda ve Malzeme Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’da Ağustos ayında yağan yağmurlar sonucu oluşan sel felaketinden zarar gören ihtiyaç sahiplerine gıda ve malzeme yardımında bulunuldu.

Sudan’da  Ağustos ayının ilk haftasından ve özellikle  10 Ağustos tarihinden sonra  şiddetlenen mevsim yağmurları sebebiyle gerek ülke için hayat damarı olan Nil nehrinde ve  bu nehri besleyen akarsularda taşknlar olmuş ve bu taşkınların sonucunda  civardaki yerleşim yerlerinde can ve mal kayıpları meydana gelmişti. Özellikle  güneydeki  Sinnar eyaletinde   etkili olan taşkınlar dikkate alınarak TİKA Hartum Program Koordinatörlüğü tarafından söz konusu bölgeye bir ziyaret gerçekleştirilerek incelemelerde bulunuldu.

Başta Sinnar Valisi Muhammed Aldou Al Mahiy olmak üzere Sinnar’da en çok hasar gören  Since  Kaymakamı  ve diğer yetkililer ile yapılan saha tetkikleri sonucunda Sinnar Bakanlar Kurulu üyeleri ile de görüşülmüş ve sel felaketi ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Valiliğinin talebinin değerlendirilmesi neticesinde taraflarına teslim edilmek üzere 1000 adet Gıda paketi, 1000 adet sivri sineklere karşı cibinlik ve 75 adet  çadır TİKA tarafından temin edildi.

TİKA tarafından temin edilen gıda paketleri ve malzemeler Sinnar Eyaletinde düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törende konuşan Sinnar Eyaleti Valisi Muhammed Aldou Al Mahiy, tarih boyunca Türk Sudan dostluğundan ve Türkiyenin en dar zamanlarında hep yanlarında olduğundan  bahsederek bu sefer de göstermiş olduğu hassasiyetten ve yardımlarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. Sinnar Eyaleti Valisi Muhammed Aldou Al Mahiy, kurban bayramı öncesinde bu anlamlı yardımların yaşamış oldukları sel felaketinin acılarının hafifletilmesinin yanısıra kendileri için bir  bayram hediyesi olduğunu dile getirerek sözlerini tamamladı.

Törenin ardından Valilik ve  Belediye yetkililerinin iştirakleri ile içinde acil ihtiyaç gıda maddeleri ile temizlik maddeleri ile çocuklar için hediyelerin yer aldığı 1000 adet Gıda paketi, 1000 adet sivri sineklere karşı cibinlik ve her biri 16 m² kapalı alana sahip olan yağmur, sıcak ve rüzgara dayanıklı 75 adet  sahra çadırı  ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Sonraki Haber

Azerbaycan’da 15 Temmuz TİKA’nın Desteğiyle “İhanetten Zafere” Fotoğraf Sergisi İle Anlatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliğinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk halkının 15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkının kahramanlık öyküsünden bahseden...