Haberler

11 Ocak 2016

Somalili Yetimlerin Yaşam ve Eğitim Merkezi TİKA Tarafından Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Sokak Çocukları Eğitim Merkezi’nin tadilatı ve rehabilitasyonu kapsamında ek binaları tamamlanarak hizmete sunuldu.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da kötü şartlar altında yaşayan ya da suç örgütlerinin ellerinden kurtarılan, yaklaşık 100 yetimin birlikte yaşadığı Sokak Çocukları Eğitim Merkezi yeni bir yaşam ve eğitim alanına kavuştu. Somali’de eğitim olanaklarının iyileştirilmesine ve yetimlerin topluma kazandırılmasına yönelik yürütülen proje kapsamında merkezde mutfak, yemekhane, ortak kullanım alanları ve çamaşırhaneyi oluşturan 3 bina ve çevre duvarının inşaatı TİKA tarafından tamamlanarak hizmete sunuldu. TİKA heyetinin ve projeyi birlikte yürüten yerel partnerler Manhal Charitable Organization ve Social Development Organization yetkililerinin birlikte yer aldığı açılışta öğrencilere tişört ve şapka dağıtıldı.

Merkezin yöneticileri yapılan yardımlardan dolayı TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ettiklerini belirtirken açılışta konuşan TİKA Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz Türk halkı ile Somali halkı arasında gönül köprüsü olduğunu, bu nedenle iki halkın kardeş haklar olduğunu belirterek ülkedeki TİKA faaliyetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Yılmaz, yetimlerin ümmetin emanetleri olması sebebiyle yetimhaneler üzerinde yapılan çalışmaların ayrı bir anlam kazandığını ifade etti. Manhal Charitable Organization Genel Müdürü Abdullahi Abukar ise bu projeyle birlikte yetimlerin daha iyi ve sağlıklı bir ortamda eğitim alacaklarının altını çizerken TİKA’ya işbirliğinden dolayı  teşekkür etti.

Somali’de 1991 yılında başlayan ve halen devam eden iç savaş nedeniyle aile bütünlüğü bozulmuş durumda, anne ve babasını kaybeden pek çok çocuksa yetim kalıyor. Sahipsiz kalan bu çocuklar çoğu zaman kötü amaçlı suç örgütlerinin ve misyonerlerin eline düşüyor. TİKA bu nedenle yetimler üzerine yapılan çalışmalara ayrı bir önem veriyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gazzeli Yetim Ailelerine Büyükbaş Hayvan Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) işbirliğinde Gazze’de savaştan zarar görmüş 12 yetim ailesine büyükbaş hayvan desteğinde bulunuldu. Gazze’de İsrail’in uyguladığı abluka nedeniyle yaşam koşulları ve ekonomik...