Haberler

25 Kasım 2016

Somalili Uzmanlara Kalkınma Bankacılığı Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Kalkınma Bankası (İKB), İslam Kalkınma Bankası Üyesi Ülkelerde Ulusal Kalkınma Finans Kuruluşları Birliği (ADFIMI) ve Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) işbirliğinde Somali Kalkınma ve İmar Bankası uzmanlarına kalkınma bankacılığı konusunda eğitim verildi.

Somali’de yıllardır süren çatışmaların neticesinde kamu kuruluşları büyük zarar görerek kamu hizmetleri sekteye uğradı. Ekonomik gelişme ile birlikte tarım, hayvancılık, balıkçılık gibi üretim sektörleri de olumsuz yönde etkilendi. Ekonomik problemlerin çözümü amacıyla 2012 yılında Somali Federal Hükümeti 20 yıldır faal olmayan Somali Kalkınma Bankası’nın Somali Kalkınma ve İmar Bankası adıyla yeniden kurulması için karar aldı.

Yeni kurulmuş olan Somali Kalkınma ve İmar Bankası’nın kurumsal kapasitesinin artırılmasını sağlamak amacıyla ADFIMI tarafından TİKA’ya iletilen talep üzerine TİKA, TKB ve İKB işbirliğinde Somali’den gelen uzmanlara eğitim verildi. TKB’nin uzman personeli tarafından yürütülen program kapsamında fizibilite analizi, proje döngüsü yönetimi, kalkınma bankacılığı, İslami finans ve bankacılığa dair diğer teknik konularda eğitimler verilmiş olup TİKA, Ostim Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara Kalkınma Ajansı’na çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi.

Sertifika töreninde konuşan Ankara’nın Somali Büyükelçiliği Müsteşarı Suleiman Mohamed Karshe, söz konusu eğitim programının gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Karshe, ayrıca Somali’nin kalkınması ve yeniden imarı için kurulmuş olan bu bankanın uzmanlarına verilen eğitimin çok önemli olduğunun altını çizerek Türkiye’nin başta TİKA olmak üzere diğer kamu ve sivil toplum kuruluşlarınca Somali’ye verdiği karşılıksız destekten dolayı minnettar olduklarını ve bunu hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi.

Somalili uzmanlar adına konuşan Ali Abdulle Nur da gördükleri eğitim programının çok yararlı olduğunu belirterek teşekkür etti ve ülkelerine döndükten sonra öğrendikleri bilgileri çalışma arkadaşları ile paylaşacaklarının sözünü verdi. Tören, sertifikaların katılımcılara verilmesinin ardından sona erdi.  

Sonraki Haber

Azerbaycan’da Türk Filmleri Haftası Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleri ile Azerbaycan’da Türk Filmleri Haftası Oskar ödülüne aday Kalandar Soğuğu filmiyle başladı. TİKA’nın desteği ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Yerli Düşünce Derneğinin...